Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Už podruhé zničili trafostanici u Lučic

Za poslední měsíc zloději na Hradecku poškodili tři trafostanice, škoda 600 tisíc  


Trafostanici v ceně 300 tisíc korun poškodili zloději u bývalého písníku u Lučic na Královéhradecku. Na stejném místě udeřili už podruhé.

Ve čtvrtek 24. února 2011 rozebrali trafostanici, čímž provozovateli zařízení způsobili škodu kolem 350 tisíc korun. Podrobněji: Zloději zničili trafostanici na Hradecku

Zhruba po měsíci se zloději na stejné místo vrátili. U nově nainstalovaného transformátoru v pořizovací ceně 300 tisíc korun nejdříve odpojili přívod elektřiny. Pak museli vylézt na sloup vysokého napětí a demontovali konstrukci držící 865 kilogramový transformátor. Nádrž shodili ze čtyřmetrové výšky na zem. Ze zařízení vypustili zhruba 200 litrů oleje. Následně z ní demontovali měděné vinutí o hmotnosti 300 až 400 kilogramů. Kvůli poruše se ocitl jeden objekt bez elektrické energie. Přitom došlo ke kontaminaci okolní půdy v ochranném pásmu vodního zdroje. Muselo být odtěženo zhruba pět metrů čtverečních kontaminované zeminy, a to do hloubky asi půl metru.

K vyřazení trafostanice z provozu mohlo dojít v období mezi čtyřiadvacátým a devětadvacátým březnem letošního roku (2011). Na výpadek elektrického proudu přišla zaměstnankyně objektu v pondělí 28. března 2011. O poruše ihned informovala energetickou společnost, která pak vyrozuměla policii. Škoda, kterou vandalové na zařízení způsobili, bude na policii provozovatelem nahlášena dodatečně.

Pachatelé jsou podezřelí ze spáchání přečinu krádeže a přečinu poškození cizí věci. V případě dopadení jim hrozí trest odnětí svobody  na jeden až pět let.

Olej, který má podobné vlastnosti jako nafta, mohou zloději použít jako pohonnou hmotu do nákladních vozidel. Měď zloději s největší pravděpodobností prodávají do výkupen druhotných surovin. Za kilogram mědi tam dostanou zhruba sto čtyřicet korun.

Svědci popsaného případu, kteří by mohli poskytnout informace důležité k jeho objasnění, se mohou přihlásit na bezplatnou policejní linku tísňového volání 158

Podle policistů se s největší pravděpodobností jedná o stejné pachatele, kteří podruhé (15. března 2011) zaútočili na trafostanici v obci Trávník na Královéhradecku. Tehdy se tam kvůli výpadku elektrické energie ocitl kravín bez dodávky vody. Přitom způsobili škody za 250 tisíc korun. Více: Zloději zničili další trafostanici

Čtěte také: Zloděj vykradl u Chlumce transformátor. Do okolní půdy vytekl olej (iDNES.cz, 29. března 2011)

nprap. Anna Pešavová - 30. března 2011
 

vytisknout  e-mailem