Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Podnapilý manžel napadl ženu

HRADECKO - Oznámení na policii učinila téměř plnoletá dcera, hrubián byl vykázán  

Letos policie na Hradecku řešila stejný počet případů domácího násilí jako v loňském roce. Od 1. ledna do 8. července 2012 policie vykázala osm osob, za stejné období loňského roku (od 1. ledna do 8. července 2011) osm. Letos (2012) musel ve čtyřech případech opustit společnou domácnost manžel, ve dvou případech exmanžel, v jednom případě druh a v jednom případě syn. Šest případů se stalo v Hradci Králové a dva na Královéhradecku. Ve čtyřech případech sehrál roli alkohol.

Na tísňovou policejní linku 158 se v pátek 6. července 2012 obrátila téměř plnoletá dívka a oznámila, že doma otec fyzicky napadl matku. Hradečtí policisté okamžitě přispěchali napadené ženě na pomoc. Policisté na místě násilníka zadrželi. I za jejich přítomnosti manželku neustále slovně napadal. Agresor jevil známky podnapilosti, což potvrdila dechová zkouška.

Celý incident se odehrál v bytě v Hradci Králové. Přitom křik matky vycházející kolem čtvrté hodiny ráno z ložnice probudil spící dceru.
Při dechové zkoušce šestačtyřicetiletý muž nadýchal 1,94 promile alkoholu.
Podle oběti přišel manžel domů podnapilý. Ženu vzbudil, začal jí nadávat a pak ji vytáhl z postele. Poté po manželce hodil ze vzdálenosti asi jeden až dva metry skleněný popelník, kterým ženu zasáhl zezadu do hlavy. Nakonec manželce kroutil rukama a smýkal s ní po podlaze. Přitom ženu několikrát udeřil čelem do hlavy.
Čtyřicetiletá žena byla sanitkou převezena na ošetření do královéhradecké nemocnice. Žena, která je v současné době v dlouhodobé pracovní neschopnosti, utrpěla povrchové poranění zadní části hlavy, poranění krční i zhmoždění bederní páteře a zhmoždění horních končetin.
Podle ženy k verbálním výhružkám a fyzickým útokům ze strany manžela docházelo již od předloňského roku (2010). Manžel byl navíc při incidentech vždy pod vlivem alkoholu. V minulosti již policie incidenty ve společně obývaném bytě šetřila.
Policisté shledali v mužově jednání znaky domácího násilí a muže vykázali na deset dní z místa bydliště. Ještě předtím jej však odvezli na hradeckou protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Případ je nadále prošetřován hradeckou policií pro podezření ze spáchání pokusu přečinu ublížení na zdraví. Trestní zákoník pamatuje na takové jednání až tříletým trestem odnětí svobody.

V loňském roce (2011) policisté na Královéhradecku z domovů vykázali 20 násilníků. Předloni (2010) bylo kvůli domácímu násilí vykázáno 9 agresorů. Za celý rok 2009 policisté vykázali šest lidí.

Zákon, který policistům povoluje vykázat z domácnosti násilníka, jenž si opakovaně vybíjí zlost na blízké osobě, platí od ledna 2007. Jedná se o desetidenní lhůtu, kterou soud může následně prodloužit o měsíc, v ojedinělých případech až o rok. Policie po vykázání násilníka z domu kontaktuje pracovníka intervenčního centra, jejímž úkolem je poskytnout oběti odborné poradenství v dané problematice, třeba kontakty na organizace, které se domácím násilím zabývají, či sociální odbory jednotlivých úřadů.

Znaky domácího násilí:
Opakování a dlouhodobost - z jednoho útoku jakéhokoli charakteru ještě nelze určit, zda jde o domácí násilí. Může to však být jeho začátek.
Eskalace - domácí násilí se stupňuje od útoku proti lidské důstojnosti k fyzickým útokům až k závažným trestným činům ohrožujícím zdraví a život.
Jasné a nezpochybnitelné rozdělení rolí na ohroženou osobu a násilnou osobu - domácím násilím nejsou vzájemná napadání, hádky, rvačky, spory, kde je rovné nebo střídavé postavení stran incidentu.
Neveřejnost - domácí násilí probíhá zpravidla za zavřenými dveřmi bytu či domu, stranou společenské kontroly.

Více informací k domácímu násilí naleznete:
http://www.domacinasili.cz/index.php

nprap. Anna Pešavová - 9. července 2012 (13:45)


 

vytisknout  e-mailem