Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Opilý muž škrtil manželku

HRADECKO - V dechu měl 1,76 promile alkoholu, byl vykázán, hrozí mu až čtyři roky vězení  

domácí násilíNa Hradecku policisté od začátku roku (od 1. ledna do 3. září 2012) vykázali z bytu již třináct násilníků, za stejné období loňského roku (od 1. ledna do 3. září 2011) jich muži zákona vykázali dvanáct. Letos (2012) musel v osmi případech opustit společnou domácnost manžel, ve dvou případech exmanžel, ve dvou případech druh a v jednom případě syn. Devět případů se stalo v Hradci Králové a čtyři na Královéhradecku. V sedmi případech sehrál roli alkohol.

Již třináctkrát hradecká policie použila nástroj proti domácímu násilí. Zatím posledním vykázaným, který musel opustit společnou domácnost, byl šestatřicetiletý hrubián. Sedm let napadal manželku v rodinném domku na Královéhradecku. Policisté muže vykázali na deset dní z domu.

Násilí v domácnosti vyvrcholilo v pátek 31. srpna 2012 kolem čtvrt na devět večer. Podnapilý manžel stejně starou ženu nejprve napadl slovně a potom na manželku zaútočil i fyzicky.
Ten den přišel manžel domů z hospody kolem osmé hodiny večer. V silně podnapilém stavu se na manželku v obývacím pokoji rozčílil. Potom manželku chytil rukou pod krkem za hrdlo a zvedal jí hlavu směrem vzhůru. Přitom ženu nezjištěným předmětem pořezal na prstu pravé ruky a levém boku, čímž jí způsobil povrchová řezná zranění.
Přivolaní policisté se snažili u agresora provést dechovou zkoušku. Muž však nebyl schopen po několika pokusech dechovou zkoušku uskutečnit. Nakonec se dechové zkoušce odmítl podrobit. Poté byl převezen na hradeckou protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Po vyšetření lékařem se opět podrobil dechové zkoušce, která ukázala 1,76 promile alkoholu v dechu.
Následující den 1. září 2012 v dopoledních hodinách, po propuštění z protialkoholní záchytné stanice, byl policisty vykázán na deset dní z domu.
Podle ženy děti nespaly. Nic neviděly, jelikož byly u rodičů, kteří žijí ve stejném domku. Nakonec žena skončila na ošetření v tamní nemocnici. Tam jí byla ošetřena řezná rána na prstu ruky a povrchové zranění na boku. Na krku ženě manžel způsobil zhmoždění.

Podle ženy k útokům docházelo od roku 2005. Přitom manžel ženě před sedmi lety způsobil natržení sleziny a zlomil ruku. Tehdy žena nedala souhlas k trestnímu stíhání manžela. Další útok, který policie šetřila, se stal letos (2012) v červnu. Tehdy podnapilý muž napadl ženu slovně. Při incidentu rozkopl dveře koupelny. Případ byl předán jako přestupek proti občanskému soužití na správní orgán.

Případ je nadále prošetřován hradeckou policií pro podezření ze spáchání přečinu týrání osoby žijící ve společném obydlí. Trestní zákoník pamatuje na takové jednání trestem odnětí svobody na šest měsíců až čtyři léta.

V loňském roce (2011) policisté na Královéhradecku z domovů vykázali 20 násilníků. Předloni (2010) bylo kvůli domácímu násilí vykázáno 9 agresorů. Za celý rok 2009 policisté vykázali šest lidí.
Zákon, který policistům povoluje vykázat z domácnosti násilníka, jenž si opakovaně vybíjí zlost na blízké osobě, platí od ledna 2007. Jedná se o desetidenní lhůtu, kterou soud může následně prodloužit o měsíc, v ojedinělých případech až o rok. Policie po vykázání násilníka z domu kontaktuje pracovníka intervenčního centra, jejhožž úkolem je poskytnout oběti odborné poradenství v dané problematice, třeba kontakty na organizace, které se domácím násilím zabývají, či sociální odbory jednotlivých úřadů.

Znaky domácího násilí:
Opakování a dlouhodobost - z jednoho útoku jakéhokoli charakteru ještě nelze určit, zda jde o domácí násilí. Může to však být jeho začátek.
Eskalace - domácí násilí se stupňuje od útoku proti lidské důstojnosti k fyzickým útokům až k závažným trestným činům ohrožujícím zdraví a život.
Jasné a nezpochybnitelné rozdělení rolí na ohroženou osobu a násilnou osobu - domácím násilím nejsou vzájemná napadání, hádky, rvačky, spory, kde je rovné nebo střídavé postavení stran incidentu.
Neveřejnost - domácí násilí probíhá zpravidla za zavřenými dveřmi bytu či domu, stranou společenské kontroly.

Více informací k domácímu násilí naleznete: http://www.domacinasili.cz/index.php

nprap. Anna Pešavová – 4 září.2012 (13:50)

 

vytisknout  e-mailem