Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Přibývá řidičů pod vlivem alkoholu

Letos šetřeno 17 přečinů ohrožení pod vlivem návykové látky, za celý loňský rok 137  

Přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky s trestem odnětí svobody až na jeden rok se dopouští řidič, pokud řídí vozidlo s množstvím alkoholu nad jednu promili.

Od počátku letošního roku (od 1. ledna do 22. února 2011) policisté na Hradecku zaznamenali již 17 případů. Za stejné období loňského roku (2010) jich muži zákona evidovali 13. V loni (od 1. ledna do 31. prosince 2010) se přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky dopustilo 137 řidičů. Minulý rok byli z devadesáti procent viníky muži.

Loňský (2010) rekordmanem na silnicích byl řidič osobního motorového vozidla značky Škoda Forman, kterého zastavili v pátek 16. dubna 2010 krátce po devatenácté hodině policisté v Třebechovicích pod Orebem. Sedmatřicetiletý tamní řidič byl vyzván k předložení dokladů a k provedení dechové zkoušky na alkohol, kterou odmítl. S lékařským vyšetřením spojeným s odběrem krve však již souhlasil. Rozbor ukázal požití alkoholu. V době, kdy muž auto řídil měl v krvi 3,19 promile alkoholu. Případ muži zákona šetřili ve zkráceném přípravném řízení.

Prvenství mezi řidičkami obsadila motoristka, kterou zastavila policejní hlídka v 24. února 2010 krátce před půlnocí na silnici v centru Hradce Králové. Hlídka u řidičky provedla dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem 2,36 promile alkoholu v dechu. Řidičce vozidla Nissan Micra byla zakázána další jízda a odebrán řidičský průkaz. Čtyřiatřicetiletá žena strávila zbytek noci na protialkoholní záchytné stanici. Následují den jí bylo ve zkráceném přípravném řízení sděleno podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Letošního rekordman byl kontrolován policejní hlídkou v pondělí 17. ledna 2011 po třetí hodině ráno v Hořické ulici v Hradci Králové. Muži zákona ho požádali o předložení dokladů a vyzvali k dechové zkoušce na alkohol. Řidič řídil vůz Renault bez dokladů. Dechová zkouška odhalila požití alkoholu před jízdou. Při opakované dechové zkoušce ukázal displej přístroje hodnoty 2,78 a 3,16 promile. Následně byl muž převezen na hradeckou protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Ještě téhož dne si muž vyslechl podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. V případě odsouzení hrozí muži trest odnětí svobody až na jeden rok.

 Doba odbourání alkoholu - tabulka

 nprap. Anna Pešavová - 23. února 2011

 

vytisknout  e-mailem