Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Hudební festival

Probíhal od 3. do 6. července 2009 na hradeckém letišti - dodatek č.4  

Služební motocykl a automobil v novém barevném provedeníSlužební motocykl a automobil v novém barevném provedení


Večírkem pro nedočkavé byl v pátek 3. července 2009 v 16:00 hodin odstartován třetí ročník hudebního festivalu pod názvem „Rock for People“. V pátek tuto akci navštívily čtyři tisíce našich i zahraničních příznivců. Sobotní program sledovalo asi 15 tisíc návštěvníků. Nedělní vystoupení přilákaly dle odhadů asi 10 tisíc diváků. Pondělní návštěvnost dosáhla 12 tisíc lidí.

Vzhledem k vysoké návštěvnosti fanoušků této hudby je v době konání festivalu v okolí letiště změna dopravního značení. Upozorňujeme motoristy, že v ulici Jana Černého platí zákaz předjíždění a je snížena rychlost jízdy na 30km/hod.
Po celou dobu trvání festivalu je v okolí místa konání zvýšený pohyb chodců a cyklistů. Zvláště v době snížené viditelnosti by motoristé měli dbát zvýšené opatrnosti. Také chodci pozor! Nezapomeňte se pohybovat při levém okraji vozovky, a to nejvýše dva vedle sebe, jelikož se v okolí areálu letiště nenacházejí chodníky. I cyklisté by neměli zapomínat na zákaz požívání alkoholu před jízdou a osvětlení svých bicyklů za snížené viditelnosti.

Do současné doby policisté šetřili osm trestných činů (z toho: 5x - ohrožení pod vlivem návykové látky, 2x - krádež a 1x - maření výkonu úředního rozhodnutí), jedenáct přestupků majetkového charakteru ( z toho: 4x - krádež peněz a mobilních telefonů ze stanů, 2x krádež - odložené peněženky s penězi, 4x - krádež v obchodních domech a 1x poničený plot u Správčičkého rybníka) a zadrželi 24 řidičů pod vlivem alkoholu, kteří budou řešeni ve správním řízení (přestupkový zákon pamatuje na takové jednání pokutou od deseti do dvaceti tisíc korun a zákazem řízení od šesti měsíců až jeden rok).

Trestné činy

První festivalová noc (3. července 2009) se stala osudnou cizinci. Jeho vůz Fiat Stillo v ulici K Zastávce zastavila policejní hlídka. Řidiči bylo dechovou zkouškou naměřeno 3,23 promile alkoholu. Svůj vůz musel na místě nechat a ještě k tomu přišel o řidičský průkaz. Noc strávil na protialkoholní záchytné stanici. Druhý den po vystřízlivění jej policisté vyslechli a zjistili, že se jedná o návštěvníka festivalu. Za jízdu pod vlivem návykové látky třiačtyřicetiletému muži nyní hrozí až rok vězení nebo peněžitý trest.

Další trestný čin se stal v sobotu 4. července 2009 přibližně v době od 03:00 do 08:00 hodin. Neznámý zloděj odcizil z nezajištěného stanu tři mobilní telefony a šest tisíc korun. Pětadvacetiletému muži z Loun vznikla škoda 40 tisíc korun. Policisté případ šetří pro podezření z trestného činu krádeže, kde zákon stanoví trestní sazbu odnětí svobody na šest měsíců až tři léta nebo peněžitý trest.

V neděli 5. července 2009 kolem půl sedmé ráno přistihli policisté dvacetiletého řidiče z okresu Ústí nad Orlicí při řízení osobního motorového vozidla Renault Megane pod vlivem alkoholu. Dechová zkouška prokázala 0,70 promile alkoholu v dechu. Navíc měl Městským úřadem v Žamberku vysloven zákaz řízení motorových vozidel až do prosince letošního roku. Ještě týž den mu muži zákona sdělili podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Trestní zákon pamatuje na takové jednání trestem odnětí svobody až na šest měsíců nebo peněžitým trestem. Samozřejmě se rozloučil i se svým řidičským průkazem. Případ je šetřen ve zkráceném přípravném řízení.

Do policejní pasti se chytil v neděli 5. července 2009 krátce po dvaadvacáté hodině řidič osobního vozidla Opel Tigra. Policejní hlídka jej kontrolovala na Pilňáčkově ulici v Hradci Králové. Dechová zkouška ukázala požití alkoholu 2,32 promile. Třiadvacetiletý motorista z Prahy přišel o svůj řidičský průkaz a od policistů obdržel obvinění z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za tento trestný čin mu může hrozit trest odnětí svobody až na jeden rok nebo peněžitý trest.

V průběhu pondělního dne (6. července 2009) policisté při silničních kontrolách zadrželi další tři řidiče pod vlivem alkoholu.
Nejvíce alkoholu v dechu policisté naměřili v pondělí 6. července 2009 kolem šesté hodiny ranní pětadvacetiletému řidiči vozidla Renault Trafic z okresu Třebíč. Ten se vydal na jízdu domů posilněn 3,07 promile. Prokázala to dechová zkouška, které se podrobil, když ho muži zákona zastavili v ulici Ignáta Hermanna. Na místě přišel o řidičský průkaz. Téměř celý den pobude na protialkoholní záchytné stanici. Po vystřízlivění obdrží od policistů sdělení podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Muž ve vězení může strávit až jeden rok.
Zbývající dva řidiči přišli rovněž o řidičský průkaz. Za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky jim hrozí až rok vězení.
 

Přestupky majetkového charakteru

Přestupky se týkaly krádeží peněz a mobilních telefonů. Z toho ve čtyřech případech se jednalo o odcizené věci ze stanů a dvakrát o odložené peněženky s penězi. Celková způsobená škoda činí téměř 18 tisíc korun.

V průběhu nedělního dopoledne (5. července 2009) policisté museli řešit i tři krádeže v obchodních domech. Zájem fanoušků se soustředil zejména na potraviny (čokolády, sušenky, uzené maso, šunku, alkohol - vodku). Kuriozitou byl případ dvacetiletého mladíka, který ukradl v obchodním domě kuchyňské utěrky. Údajně je chtěl použít na vytírání vody ve stanu. Přestupky proti majetku policisté na místě vyřešili ve dvou případech pokutou 500 korun a v jednom případě ve výši 1.000 korun.

Další krádež v obchodním domě museli řešit policisté v nočních hodinách 5. července 2009. Pracovník bezpečnostní agentury tam zadržel šestadvacetiletého muže, který si chtěl bez zaplacení pochutnat na mléčné čokoládě za devět korun. Chycený návštěvník festivalu dostal za přestupek proti majetku na místě pokutu ve výši 1.000 korun.

Někteří neznámí návštěvníci se v noci na neděli 5. července 2009 na festival chtěli dostat zadarmo. Přitom rozšlapali oplocení areálu letiště. Magistrátu města tak poškozením jednoho třímetrového asi 180 centimetrů vysokého pozinkovaného pole pletiva způsobili škodu 4 tisíce korun. Za přestupek proti majetku lze uložit pokutu do 15 tisíc korun.
Celková škoda u přestupků činí téměř 22 tisíc korun.

Strážci zákona se zaměřili i na kontroly motoristů. Za odhalených 78 dopravních přestupků uložili pokuty v celkové výši 55 tisíc korun. Mezi nejčastější prohřešky patřily: rychlá jízda, špatný technický stav, telefonování za jízdy, nesprávný způsob jízdy a nezapnuté bezpečnostní pásy.

Rozjezd návštěvníků se obešel bez vážných dopravních komplikací.

Související dokumenty: Hudební festival - dodatek č. 3
                                      Hudební festival - dodatek č. 2
                                      Hudební festival - dodatek č. 1

Více informací naleznete na: http://rockforpeople.cz/

nprap. Anna Pešavová
7. července 2009, 14:00 hodin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

vytisknout  e-mailem