Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

13 sražených chodců během 15 hodin

Pražští policisté včera vyjížděli k desítkám dopravních nehod. Hned ve třinácti případech sehráli roli chodci. 

Během včerejšího dne pražští policisté vyjížděli k celkem 158 oznámeným dopravním nehodám. V padesáti případech se účastníci dohodli ještě před příjezdem policistů a ti tak tyto nehody po příjezdu nemuseli vůbec dokumentovat.

Smutnou skutečností v tomto ohledu je, že během 15 hodin vyjížděli policisté k 13 dopravním nehodám, při kterých došlo ke střetu vozidla s chodcem. Většina těchto nehod se naštěstí obešla bez vážnějších zranění. Nejvážnější taková nehoda se stala krátce před sedmnáctou hodinou na Nábřeží Edvarda Beneše, kde na přechodu pro chodce vozidlo srazilo muže.  Chodce ležícího ve vozovce pak vzápětí přejelo ještě druhé vozidlo jedoucí ve stejném směru. Muž utrpěl vážná zranění, se kterými byl okamžitě převezen do nemocnice. Tuto událost si ještě na místě převzali kriminalisté z odboru vyšetřování dopravních nehod.

Z dopravních statistik vyplývá, že s příchodem zimního období se zvyšují počty dopravních nehod s účastí chodců. Výrazným faktorem těchto střetů přitom mnohdy bývá zhoršená viditelnost zapříčiněná mrholením, sněhem, mlhou a podobně. Je také nutné mít na paměti, že s přechodem na zimní čas se stmívá už krátce po čtvrté hodině. Policisté se pak často setkávají s tím, že motoristé chodce v tmavém oblečení viděli až na poslední chvíli a nestihli tak včas zareagovat,“ říká preventista por. Ladislav Beránek z pražského krajského ředitelství policie.

Na chodce pohybující se na území Prahy se sice povinnost mít na sobě reflexní prvky nevztahuje, i přesto ale doporučujeme, aby lidé svou bezpečnost nepodceňovali a raději se si alespoň nějaký reflexní prvek opatřili. Důležité také je, aby předtím, než přejdou silnici, byť po přechodu pro chodce a na zelenou, aby se několikrát rozhlédli a ujistili se, že o nich přijíždějící řidič ví.

Pražští policisté se v minulých dnech na tuto nejohroženější skupinu účastníků silničního provozu zaměřili přímo v terénu. Preventivní akce tohoto typu budou i nadále pokračovat.

http://www.policie.cz/clanek/policiste-si-posviti-na-chodce-a-to-doslova.aspx

por. Mgr. Iveta Martínková – 17. 11. 2016

vytisknout  e-mailem