Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Týrání zvířat

Žadatel požádal o následující informace (cituji): 

„Žádám dle dikce Zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím v aktuálním znění, o následující informace obsažené v dokumentech PČR nebo dalších souvisejících materiálech, kterými PČR disponuje:

1. Jakými informacemi, doporučeními, analýzami, statistika apod. disponuje PČR ve svých nebo dalších souvisejících a jí dostupných materiálech či dokumentech

a. vzhledem k vynucování čipování psů v obcích a městech České republiky a související trestné činnosti,

b. vzhledem k občas citované „hrozné situaci“ s tzv. množírnami štěňat, koťat a dalších mláďat na území České republiky vzhledem k související trestné činnosti (jelikož „množírnu“ nedefinuje zákon, pro tento účel ji považuji za chov psů či koček určený k rozmnožení populace, který neodpovídá předpisovým podmínkách a zároveň zvířatům způsobuje utrpení)?

2. Kolik takových tzv. „množíren“ bylo v ČR v roce 2017 a v období ledna až března 2018?

3. Kolik eviduje PČR obviněných, stíhaných, odsouzených fyzických a právnických osob ve věci týrání psů a koček v roce 2017 a v období ledna až března 2018?

4. Kolik eviduje PČR obviněných, stíhaných a odsouzených fyzických a právnických osob ve věci zneužití pravomocí úřední osoby (§ 329 T.Z.) a veřejného činitele v důsledku jakéhokoliv vynucování čipování včetně případů šikany, udělování likvidačních pokut, registrace/evidence zvířat a jejich odebrání z rodin chovatelů apod. v roce 2017 a v období ledna až března 2018?

5. Uveďte, prosím, kategorie této trestné činnosti podle jednotlivých let. Zašlete mi, prosím, všechny výše uvedené informace obsažené ve shora definovaných dokumentech.

6. Pokud disponuje PČR informacemi obsaženými v jakémkoliv návrhu zákona (případně novele stávajícího zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání nebo jiné legislativy) o plošném/povinném čipování psů v ČR a registraci jejich chovatelů (jestliže jste jej již obdrželi k připomínkám) včetně stanoviska PČR k tomuto návrhu zákona (novely): zašlete mi prosím všechny takové informace obsažené v těchto a souvisejících dokumentech.“       

I.                                                                                                                                                                                

Policie České republiky jako povinný subjekt v návaznosti na předcházející odpověď žadateli ke stejné problematice sdělila, že Policie České republiky neregistruje trestnou činnost související s tzv. „čipováním“ zvířat, proto nemůže poskytnout žádné informace, doporučení, analýzy, statistiky apod., a to ani ve vztahu k tzv. „množírnám zvířat“ na území České republiky vzhledem k související trestné činnosti, neboť těmito daty Policie České republiky nedisponuje.

II.

Žadateli byly poskytnuty statistické údaje trestného činu týrání zvířat podle § 302 zákona č. 400/2009 Sb., trestního zákoníku a trestného činu zanedbání péče o zvíře z nedbalosti podle § 303 stejného zákona za roky 2015 - 2017 a za období leden – březen 2018. A dále statistiky trestného činu zneužívání  pravomoci úřední osoby podle §  329 zákona č. 400/2009 Sb. za roky 2015 - 2017 a za období leden – březen 2018. Statistika kriminality u tohoto trestného činu nesleduje motiv pachatele. Taková informace není tedy statisticky zpracována a z tohoto důvodu považuje Policie České republiky tuto informaci za neexistující. Poskytnuté statistické údaje jsou uvedeny v příloze.

III.

Policie České republiky ve vztahu k následujícím informacím žádost odložila z důvodu, že tyto informace nespadají do její působnosti: Kolik takových tzv. „množíren“ bylo v ČR bylo v roce 2017 a v období ledna až března 2018?  Kolik eviduje PČR obviněných,odsouzených fyzických a právnických osob ve věci týrání psů a koček v roce 2017 a v období ledna až března 2018? Kolik eviduje PČR obviněných, odsouzených fyzických a právnických osob ve věci zneužití pravomocí úřední osoby v důsledku jakéhokoliv vynucování čipování včetně případů šikany, udělování likvidačních pokud, registrace/evidence zvířat a jejich odebírání z rodin chovatelů apod. v roce 2017 a v období ledna až března 2018?  Statistické údaje o počtu obžalovaných a odsouzených fyzických a právnických osob spadají do působnosti Ministerstva spravedlnosti České republiky. Problematika čipování psů je zejména záležitostí měst a obcí, upravují ji místní vyhlášky a participuje na ní příslušná městská policie.

IV.

Policie ČR od doby posledního sdělení k této problematice, které bylo žadateli zasláno, neobdržela žádný návrh na změnu zákona č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání. Žádnými informacemi k tomuto bodu žádosti tedy Policie České republiky nedisponuje.

pplk. JUDr. Lucie Žárská

vytisknout  e-mailem