Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Hyenismus za bílého dne

ORLICKOÚSTECKO – Zloději seniorce ukradli značné úspory. 

Ilustrační foto PČRIlustrační foto PČRPřípad jak přes kopírák bezcitných zlodějů krádeže peněz z rodinného domu bohužel zažila v pátek krátce před polednem jedna z rodin v obci Koldín.

Sedmasedmdesátiletou ženu dvojice neznámých pachatelů zabavila v blízkosti jejího trvalého bydliště, pak jeden z nich využil nepozornosti ženy a vnikl do jejího domu. Uvnitř odcizil finanční hotovost v řádech desetitisíců korun. Po získání kořisti dvojice odjela v osobním vozidle pravděpodobně značky Mercedes černé barvy. Ihned po oznámení krádeže se na místo dostavila policejní hlídka z Obvodního oddělení v Chocni a výjezdová skupina Služby kriminální policie a vyšetřování z Ústí nad Orlicí. Kriminalistický technik na místě zjistil a zajistil stopy, které by mohly vést k osobě konkrétního pachatele. Informace o činu byla okamžitě předána všem hlídkám v okolí, tak aby se minimalizovala další možná majetková trestná činnost. Po pachatelích stále pátráme.

Pokud nám k případu můžete sdělit jakoukoliv informaci, přijmeme ji na lince 158 nebo na telefonním čísle 974 580 711. V případě dopadení hrozí dvojici zlodějů za přečiny krádež a porušování domovní svobody dvouleté vězení.

Krátce před uvedenenou krádeží se zřejmě stejná dvojice pokusila okrást manželé v obci Vračovice. Tam se jim naštěstí nic odcizit nepodařilo. Od začátku letošního roku se podobné případy v našem regionu, podle stejného způsobu jednání pachatele, staly v devíti případech. Velmi správně se zachoval senior z Lanškrouna, více se můžete dočíst v uvedené tiskové zprávě.

Preventivní rady, které mohou minimalizovat popsanou trestnou činnost, zní:
- nepouštět do svých domovů žádné neznámé osoby, a to ani pod jakoukoliv záminkou,
- pokud nás neznámý člověk osloví v blízkosti domu, co nejdříve si zajistit své obydlí proti nežádoucímu vniknutí,
- pokaždé, když domov opouštíme, a to i na malou chvilku, si pečlivě kontrolovat uzavření oken a dveří,
- pokud nás neznámý člověk osloví s nějakou prosbou nebo popsanou situací, vždy si daný stav ověřit, v opačném případě osobě nedůvěřovat,
- pachatelé používají různé záminky: rádoby těhotné ženy potřebují trochu vody k pití, další přicházejí zkontrolovat průtok studené a teplé vody, jiní potřebují na toaletu nebo přináší přeplatek čehokoliv,
- legendy jsou různé a zloději je stále inovují, tak aby dosáhli svého, získat pokud možno nejvíc peněz především od dříve narozených lidí.

Z tohoto důvodu je obezřetnost na prvním místě. Pokud se vám popsaná situace přihodí, snažte se zapamatovat co nejvíce detailů k popisu osob, značky vozidla a informace neprodleně předejte na linku 158. Pomůžete tím předejít dalšímu protiprávnímu jednání.

Veškeré preventivní rady pro seniory naleznete zde.  

27. září 2017
por. Bc. Lenka Vilímková
tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem