Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Poradenská místa

Ostrava - další pomoc obětem domácího násilí 

Poradenská místa 2.JPG
Speciální policejní poradenská místa
Poradenská místa 3.JPG
 
 
Ostravští policisté unikátního týmu, realizujícího vykázání, mohou od srpna 2013 využívat pro poradenství dvě zcela nová, pravděpodobně první speciální policejní poradenská místa. Obě vznikla v budovách ostravských obvodních oddělení na místech, kam se obraceli zájemci o radu při řešení domácího násilí i v uplynulých letech.
Poradenská místa TK 2.jpg
Nicméně nová speciální poradenská místa byla vybudována ve vytipovaných kancelářích, které původně sloužily jinému účelu a nutno dodat, že byly vybaveny klasickým kancelářským nábytkem. Vzhledem ke specifičnosti problematiky domácího násilí, v některých případech i nutnosti několika hodin konzultací, bylo vhodné vybrat místnosti, kde nebude specialista a osoba ohrožená domácím násilím rušena. K navození klidu, pohody a možná i důvěry přispěje zcela „civilní“ prostředí. Tedy zařízení kanceláří jako obývací pokoj s koutkem pro děti, které někdy ženy doprovází. Zákoutí je vybaveno i hračkami. Počet dětí zúčastněných ve vztazích, kde dochází k domácímu násilí, se přitom zvyšuje. Ostravští policisté opět jako první začali s užíváním různých tiskovin z edice „Místo bezpečí? Domov!!“ Děti si s sebou odnáší i různé hračky, které jsou opět využívány v rámci projektu.
Inspirací nám bezpochyby byly i notně využívané speciální výslechové místnosti, které v uplynulých letech vznikaly a jsou rovněž zařízeny jako by se zúčastněný nacházel v domácím prostředí. Osoba (svědek, oběť) není traumatizována úředním prostředím kanceláře, navíc, často sděluje informace týkající se vztahu a zasahující do diskrétní oblasti zúčastněných.
Nová poradenská místa pro osoby ohrožené domácím násilím mají napomoci v prvních nelehkých chvílích při navázání důvěry mezi obětí a specialistou k odbourání bloků v komunikaci. Vždyť v průběhu dalších desítek minut se budou policistovi svěřovat s informacemi, které se týkají soužití s jejich nejbližšími, kteří jim ubližují. Policisté vyslechnou fakta o útocích, ze stran blízkých, často milovaných osob.
Týrání zahrnuje nezřídkakdy široké spektrum různého jednání. Od verbálních ataků, výhružek zabitím, újmami na zdraví, vulgárních nadávek, k různým fyzickým útokům, zahrnujícím facky, údery pěstí do hlavy, kopání a to i obutých nohou do těl obětí, ku škrcení, tahání za vlasy až k jejich vytrhání, přes různá stadia psychického týrání…V rukou násilných osob se například ocitly zapalovač, kterým podezřelý popálil oběť, vidlička, kterou bodl do ruky oběti. Sekáček na maso či nože, kterými házel po ženě…Násilné osoby demolují zařízení bytu, rozbíjí nábytek i věci, které mají pro oběť emocionální hodnotu. V žárlivosti kontrolují sms i emailové zprávy, v noci rozsvěcují v pokojích a kontrolují osoby ohrožené ve spánku, zda se v místnostech nachází. Oběti žijí pouze v mezích příkazů a zákazů, nesmí se stýkat s dalšími lidmi, vycházet z obydlí, nesmí se dívat z okna…Stanou se izolovanými.
To vše i další děsivé informace, které se často v domovech odehrávají řadu let, pak osoba ohrožená sděluje policistovi při konzultaci. V její nelehkém úkolu jim nyní může napomoci i  domácí prostředí v poradenských místnostech.
 
V letech 2007 až 2012 bylo na území České republiky vykázáno 6 214 násilných osob. Jen ostravští policisté vykázali v daném období 237 osob (3,8 %). V době od 2007 do července roku 2013 již policisté v republice vykázali celkem víc než 7 000 násilných osob (detailněji 7 014). Mezi vykázanými osobami jsou i ty, jež byly vykázány opakovaně. Mezi „rekordmany“ tak možná patří i muž, který byl na Ostravsku policisty vykázán z obydlí již počtvrté! Zaregistrovali jsme i případ, kdy zúčastněnými byli pouze muži, násilnou osobou byl syn, který měl atakovat otce a bratra. A mezi vykázanými jsou i ženy.
Nicméně poradenská místa nenavštěvují jen osoby ohrožené, kdy následně dojde k vykázání. Jsou to i případy dalších konzultací se svědky, blízkými obětí, kolegy, sousedy apod. Věříme, že příjemné domácí prostředí nových poradenských míst napomůže v nelehké komunikaci o závažném protiprávním jednání, jakým domácí násilí bezpochyby je.
Poradenská místa TK.jpg
 
 
Nová poradenská místa vznikla v rámci projektu Městského ředitelství policie Ostrava „Místo činu? Domov!!“ díky dotaci Magistrátu města Ostravy. Bez několikaleté podpory ze strany magistrátu by rozvoj projektu nebyl možný. Děkujeme.
Poradenská místa 1.JPG
Malým poděkováním bylo také ocenění Ing. Simony Piperkové, náměstkyně primátora Statutárního města Ostravy, medailí ředitele Městského ředitelství policie Ostrava. Paní Ing. Piperková několik let podporuje náš projekt, medaili převzala z rukou ředitele plk. Mgr. Reného Dočekala dne 20. 8. 2013 při příležitosti slavnostního otevření nového poradenského centra pro osoby ohrožené domácím násilím v Ostravě.
 
Zopakovat lze také další fakta, týkající se řešení domácího násilí na Ostravsku. V Ostravě existuje speciální tým pořádkových policistů, realizujících vykázání. Tým je jediný v zemi. Vyjma vykázání tito policisté poskytují také poradenství. Nová poradenská místa naleznete na obvodním oddělení policie Ostrava-střed, Masná ulice č. 3 (tel. 974 727 401, email: mrova.oop.stred@mvcr.cz) a obvodním oddělení policie Ostrava-Poruba 1 na ulici Dělnická č. 392 v Ostravě-Porubě (tel. 974 727 501, email: mrova.oop.poruba1@mvcr.cz). Ke konzultacím je vhodné si domluvit termín, viz uvedené kontakty.
 
 
 
por. Mgr. Gabriela Holčáková
komisařka     
 
Ostrava 21. 8. 2013                                                               
 

vytisknout  e-mailem