Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Mobilní telefon je pryč

VSETÍNSKO: Mobilní telefony často končí v rukou nenechavců. 

V letošním roce policisté v okrese Vsetín řeší již desátý případ, kdy majiteli někdo odcizil mobilní telefon. Jen v jediném případě to bylo při vloupání do rekreačního střediska, v ostatních případech pachatel využil nabídnuté šance.

Mobilní telefony a to jak obyčejné, tak i hodnotnější, jsou častým terčem nenechavců. V letošním roce policisté řeší již deset případů odcizení mobilního telefonu. V sedmi případech se jednalo o přestupek proti majetku, kdy hodnota telefonu nedosáhla pěti tisíc korun. Dva případy jsou trestným činem krádež, kdy hodnota telefonu byla vyšší jak pět tisíc korun a v jednom případě se k telefonu dostal pachatel krádeží vloupáním. Obdobně tomu bylo i v loňském roce. Jednalo se téměř o sto padesát případů, kdy dvě třetiny byly jednáním přestupkovým a jedna třetina trestným činem. I loni bylo minimum případů, kdy pachatel odcizil mobilní telefon při vloupání do různých objektů.

Většina těchto událostí má obdobný scénář, tak jako krádež mobilního telefonu z víkendu. V sobotu nad ránem přišel třiadvacetiletý muž ze Vsetína do jednoho ze vsetínských barů. Mobil, když jej neužíval, položil volně na stůl a až po hodince si všiml, že tam telefon není. Zloděj využil příležitosti, kdy u stolu nikdo nebyl a mobilního telefonu za více jak deset tisíc korun se zmocnil. Pachatelé využívají nepozornosti lidí, mobily berou z odložených kabelek, odložených bund a sak, anebo, jak v tomto případě, ponechané na stole bez dozoru. Místa jsou různá. Častým místem jsou diskotéky, bary ale i kanceláře a obchody.

Nezřídka lidé své mobily prostě někde zapomenou a nepoctivý nálezce si je ponechá. Tady se jedná například o odložení a zapomenutí telefonu na šatních skříňkách, zastávkách příměstské dopravy nebo na střeše auta. I zde se jedná podle hodnoty telefonu o přestupek proti majetku nebo o trestný čin zatajení věci.

Pokud lidé nechtějí o mobilní telefon přijít, musí dodržovat základní pravidlo a to si telefon hlídat. V případě odcizení věc oznámit na policii a kontaktovat svého mobilního operátora k zablokování sim karty.

 

26. ledna 2016, nprap. Bc. Vladislav Malcharczik

 

vytisknout  e-mailem