Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Lidský hyenismus

PARDUBICKO - Ze seniorů si podvodníci udělali bankovní ústav. 

Opět tu máme varování zejména pro seniory, kteří jsou často pro podvodníky lehkou kořistí. Pardubičtí kriminalisté v minulých dnech obvinili skupinu mladých mužů ve věku od 23 do 30 let, kteří naprosto bezcitně okrádali seniory na území okresu Pardubice. Poškození byli ve věku osmdesáti a dokonce i více než devadesáti let. Výjimkou nebyl ani 64letý muž, kterého obvinění okradli několikrát.

Čtyři muži ve věku 23, 25, 25 a 30 let se měli v některých případech samostatně a v některých případech společně, pod podvodnými záminkami vloudit do bytů seniorů a ty následně okrást o různé finanční částky. Princip jejich podvodného jednání spočíval v tom, že obvinění se vydávali za obchodní zástupce energetické společnosti a seniorům nabízeli revizi smluv či požadovali zaplacení neexistujícího dluhu. Pro některé obviněné nebylo těžké se za tyto obchodní zástupce vydávat, neboť v minulosti pro různé společnosti nabízející energie opravdu pracovali a za nynější oběti si vybírali právě své bývalé klienty.

Mladí muži se snažili působit důvěryhodně a poté měli seniorům v jejich obydlích z různých míst krást peníze. Jednalo se o částky od stovek do tisíců korun. V jednom z případů byla poškozenému odcizena i platební karta s PIN kódem a během pěti dnů stihl obviněný způsobit škodu za téměř 120.000 korun. V dalším případě měli obvinění požadovat zaplacení neexistujícího dluhu v částce 400.000 korun, kdy poškozený muž šel do banky, vybral veškerou svoji ušetřenou hotovost a podvodníkům jí předal.

Suma sumárum se předběžně vyčíslená škoda pohybuje v řádů statisíců korun a obviněným mužům hrozí od dvou do pěti let odnětí svobody. Pětadvacetiletý obviněný je stíhán vazebně.

Policie opět důrazně apeluje na seniory, aby nepouštěli nikoho cizího do svého bytu či domu a už vůbec aby nikomu nepředávali žádné finanční částky v hotovosti. Stejně tak prosíme příbuzné seniorů, aby jim zásady komunikace s cizími lidmi opět připomněli. V některých případech se bohužel stalo i to, že okradení senioři měli na vnitřní straně vchodových dveří upozornění na případné podvodníky, ale i přesto je do domu pustili. Gró všech případů je stejné, senioři jsou osamělí, nemají si s kým popovídat a to podvodníci moc dobře vědí.

18. září 2017
por. Ing. Markéta JANOVSKÁ
tisková mluvčí policie Pardubického kraje

vytisknout  e-mailem