Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Kriminalistický ústav Praha

Policie České republiky – Kriminalistický ústav Praha

Znalkyně KÚP byla hostem ČRo Radiožurnál

Brouci jsou nádherní, ale raději mám mouchy, uvedla v pořadu Host Lucie Výborné entomoložka Hana Šuláková. 

Dopolední vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál, v pátek 3. února 2017, zpestřilo vystoupení entomoložky Kriminalistického ústavu Praha plk. Ing. Hany Šulákové, Ph.D., která odpovídala na dotazy moderátorky Lucie Výborné.

Záznam z vystoupení Hany Šulákové v Českém rozhlase najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=4wP3b52vX70#action=share

Profesní životopis

Hana Šuláková a Lucie Výborná
Speciální bioložka Hana Šuláková pochází ze severní Moravy. Vystudovala Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu v Brně. V Kriminalistickém ústavu Praha Policie ČR působí od roku 2002.

Věnuje se kriminalistické humánní biologii a speciální biologii-zoologii. V rámci svého oboru se zabývá průkazem lidského biologického materiálu, jako je krev, sliny či ejakulát na oděvu pachatelů a obětí, na zbraních a na nejrůznějších předmětech. Její druhou specializací je forenzní entomologie. Je členkou České zoologické společnosti a Evropské společnosti pro forenzní entomologii (European Association for Forensic Entomology), kde patří k uznávaným znalcům ve svém odboru. Publikuje odborné články, provádí vědecko-výzkumnou činnost, zajišťuje přednášky pro resortní i mimoresortní instituce, čímž se podílí na popularizaci kriminalistiky. Významně přispívá také k rozvoji forenzní entomologie v České republice. V současné době je jedinou forenzní entomoložkou v Polici ČR.

(Forenzní entomologii řadíme v rámci kriminalistiky do speciální biologie. Využívá znalostí hmyzu a ostatních bezobratlých nejčastěji ke stanovení doby úmrtí u lidí, kteří zemřeli násilnou smrtí, nebo beze svědků a jejichž tělo bylo nalezeno až po delší době. Poznatky entomologie mohou také pomoci kriminalistům při vyšetřování případů zanedbání péče o svěřenou nebo nemohoucí osobu či při dokazování porušení pravidel při výrobě, skladování a přepravě potravin).

 

kpt. Mgr. Petra Srnková
Kriminalistický ústav Praha Policie ČR
9. února 2017

vytisknout  e-mailem