Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie Lbk

Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje

"Zebra se za Tebe nerozhlédne!" na Jablonecku

JABLONECKO – Tento týden probíhá celorepubliková preventivní akce "Zebra se za Tebe nerozhlédne!". Proto i policisté na Jablonecku každé ráno dohlížejí na chování chodců v silničním provozu, a to především v blízkosti základních škol. 

Tento týden již tradičně na začátku školního roku probíhá celorepubliková akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne!“. Cílem tohoto projektu, který je realizován ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra České republiky a BESIP Ministerstva dopravy České republiky, je preventivně působit na chodce a další účastníky silničního provozu. Policisté v rámci zvýšeného dohledu připomínají chodcům důležitost dodržování pravidel bezpečného přecházení vozovky a snaží se odbourávat mýty o absolutní přednosti chodců na přechodech pro chodce. Zmíněný zvýšený dohled policistů u základních škol v rámci této preventivní akce bude probíhat až do konce příštího týdne.

Do akce „Zebra se za tebe nerozhlédne“ se samozřejmě zapojili i policisté na Jablonecku, kteří již od ranních hodin před začátkem vyučování a odpoledne po jeho skočení dohlížejí u základních škol na správné přecházení dětí. Během těchto dnů policisté sledují při přecházení i dospělé chodce, hovoří s nimi o dané problematice a také poslouchají jejich rozmanité názory na toto téma. Děti od policejních hlídek za správné přecházení dostávají úkolníčky s logem Policie ČR a Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra, omalovánky a reflexní pásky. Dnes byl na stanovišti u přechodu pro chodce v bezprostřední blízkosti Základní školy Liberecká v Jablonci nad Nisou společně s dopravními policisty také krajský koordinátor BESIP pan Miroslav Klásek, který všem osloveným dětem rozdával také drobné reflexní předměty.

Vzhledem k tomu, že děti jsou na silnici ohroženy více než jiní chodci, tak policisté v rámci této akce připravili například také pro žáky z některých základních škol besedy zaměřené právě na problematiku správného přecházení vozovek. Na závěr povídání o bezpečném chování chodců v silničním provozu všichni zúčastnění žáci obdrží stejné předměty jako oslovení chodci na ulici.

Dnes dopoledne dopravní policisté s policistkou z oddělení tisku a prevence v rámci této akce uspořádali pro žáky ze Základní školy v Nové Vsi nad Nisou také besedu zaměřenou právě na problematiku správného přecházení vozovek. Policisté si s dětmi na začátku školního roku připomněli základní zásady bezpečného chování chodců v silničním provozu a společně o této problematice diskutovali. Na závěr všichni žáci od dopravní policistky obdrželi drobné předměty – úkolníčky, reflexní pásky a omalovánky.


PREVENCE:

Nejenom řidič, ale i chodec je účastníkem silničního provozu. Všichni se musí řídit zákonem o silničním provozu. Ze zákona vyplývá, že se účastník musí chovat ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani vlastní. Chodci jsou samozřejmě těmi nejzranitelnějšími účastníky v silničním provozu. Chodec na přechodu morálně vítězí, ale fyzicky podléhá. Proto by se měl podle toho chovat. Ne vždy platí, že má chodec na přechodu přednost. Přecházení vozovky či silnice je vždy riziková situace, při které může dojít k nehodě. Vina nemusí být vždy na straně řidiče.

Jak tedy bezpečně přejít vozovku?

  • Chodec nemá absolutní přednost ani na vyznačeném přechodu.
  • Přechody pro chodce jsou určeny pro chodce.
  • Přecházejte vozovku nejkratší cestou, kolmo nikoli šikmo.
  • Chodec nemá v žádném případě přednost před tramvají.
  • Na přechodu nespěchejte ale ani se nezdržujte, soustřeďte se na přecházení – můžete upadnout, špatně odhadnout vzdálenost apod.
  • Vždy se rozhlédněte a přesvědčte se, zda nepřijíždí vozidlo - rozhlédněte se vlevo, vpravo, zaposlouchejte se, nemusíte vozidlo vždy vidět a slyšet.
  • Buďte ostražití i při přecházení, raději se opět rozhlédněte a přesvědčte, zda se neblíží vozidlo.
  • Pokud je vozidlo dohledu, nepřecházejte! Brzdná dráha vozidla je závislá na hmotnosti, rychlosti vozidla a povětrnostních podmínkách (na suchém povrchu je brzdná dráha vozidla asi 37 metrů, při dešti 50 metrů, na zasněžené vozovce je to až 110 metrů při rychlosti vozidla 50 km/h).
  • Dvouproudovou silnici přecházejte obzvlášť opatrně, dávejte pozor na druhý pruh, odkud může přijíždět další vozidlo.
  • Je-li v blízkosti 50m přechod nebo nadchod, musíte ho využit.
  • Pokud je u přechodu semafor, respektujte světelná znamení: Červená – STŮJ, zelená – JDI, ale i přesto se vždy rozhlédněte, zda můžete bezpečně přejít.
  • Přecházíte-li od zastávky autobusu, nechte autobus odjet, pak budete mít dobrý rozhled a přehled o tom, zda můžete přejít vozovku bezpečně.
  • Nevstupujte do vozovky mezi vozidly. Nejenže nemáte dobrý rozhled o přijíždějících vozidlech, ale ani řidiči Vás nemusí dobře a včas vidět.
  • Zatáčka není vhodné místo pro přecházení - nevidíte přijíždějící vozidlo a řidič vozidla nemusí vidět Vás.
  • Je-li vozovka chráněna zábradlím, respektujte toto opatření. Určitě jde o místo nebezpečné pro chodce, nezkracujte si proto v těchto místech cestu.
  • Pravidla přecházení vozovky jsou ztížena zvlášť  pro děti a starší osoby – starší člověk přechází pomaleji, může upadnout, u dítěte může být rozptýlena pozornost různými podněty. Odhadnout vzdálenost, rychlost vozidla a předvídat nebezpečí umí dítě až kolem desátého roku.
  • Vozidla s právem přednosti v jízdě (PČR, HZS, ZZS a další) mají před chodci i vozidly přednost.
  • Nejen pro řidiče, ale také pro chodce platí pokyny policistů.


    6. 9. 2018
    nprap. Dagmar Sochorová
    KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem