Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zabezpečení domácností před odjezdem na prázdniny – díl II.

Dnešní pachatelé jsou důmyslní a dopředu mají promyšlené, že k odcizeným věcem potřebují i doklady o nabytí, případně záruční listy. Jako následní prodejci odcizených věcí jsou si velice dobře vědomi toho, že poskytnutím dokladu či záručního listu k nabízenému zboží, získají větší důvěru kupujícího a nebudou podezíráni z toho, že věc odcizili. 

Co je předmětem zájmu pachatelů?

Předmětem zájmu pachatelů jsou především peníze, zlaté a stříbrné šperky, osobní doklady, výpočetní technika (notebooky, tablety, paměťová media), menší elektronika (mobilní telefony, MP přehrávače), televizory, DVD-přehrávače, hudební věže, starožitnosti (obrazy, sošky, šperky, porcelán, nábytek), dražší oděvy, obuv, drogerie, kosmetika včetně dokumentace k odcizeným věcem (Faktury, paragony, záruční listy). 

Z uvedených důvodů je proto vhodné, kromě soupisu či fotografií majetku, pořizovat si také kopie dokladů o nabytí a kopie záručních listů. Výše uvedené dokumenty je třeba řádně uschovávat např.: i na jiném místě než v domácnosti. Na cennosti a důležité doklady využívejte trezory.

Zabezpečujte se a evidujte si svůj majetek. Pozor ale na unáhlené zabezpečování, které nemusí být zrovna tím nejefektivnějším. Zabezpečovat obydlí je vhodné podle rizikovosti lokality, ale i podle norem a předpisů, které jsou stanoveny pojistnými smluvními podmínkami. Pokud stupeň ochrany totiž neodpovídá pojistným podmínkám, nájemníci nemají v případě pojistné události dostatečné nároky na plnění pojistky a náhradu škody.

Přeceňování vstupních dveří s koulí je také častým rizikem pro večerní a noční „předsíňová“ vloupání, kdy jsou nájemníci přítomni doma. Pachatel během několika nepozorovatelných okamžiku tzv. “náhradní klikou“ otevře dveře a odcizí věci z předsíně (kabelky, kabáty, bundy, obuv, sportovní potřeby). Známá rizika přináší nájemníkům i přízemní byty a přístupy přes balkony. Proto podle typu vašeho obydlí volte nejefektivnější druh zabezpečení, kterých je na trhu dostatečné množství jak v mechanické, elektronické či kombinované podobě.

pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, 19.07.2017

vytisknout  e-mailem