Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zabezpečení domácností před odjezdem na prázdniny – díl I.

„Bytařina“, jako kriminální specializace z dob „rady Vacátka“, se pomalu vytrácí. Vykrádání bytů a domů můžeme dnes zařadit do pouliční trestné činnosti, kdy „příležitost dělá zloděje“. Pozor proto na podceňování zabezpečení, ale i na okázalé a transparentně vyhlížející zabezpečení! Obojí může znamenat pozvánku pro náhodného zloděje. Provedeme Vás 4 díly, kde se dozvíte, co dělat a nedělat při zabezpečení obydlí před odjezdem na prázdniny. 

Vloupáním do obydlí dochází k narušení soukromí a rodinného zázemí. Nájemníci přicházejí nejenom o majetek a často i o celoživotní úspory, ale také o pocit bezpečí, což s sebou nezřídka nese i negativní dopad na psychiku. Domácnost může zloděj vykrást kdykoliv, někdy mu k překonání překážky stačí pouze několik vteřin.  V době odjezdu na prázdniny proto nedávejte zlodějům šanci a dobře se zabezpečte.

Nejčastější způsoby vloupání:

Případného zloděje, který se chce rychle obohatit, obvykle přiláká náhoda, nezabezpečené obydlí, příležitost, nebo jen zkouška, zda se do bytu dostane, protože potřebuje ihned peníze například na drogy, na hazard anebo na alkohol. Výzvu pro zloděje znamená i okázalé zabezpečení, které může u pachatele vyvolat pocit, že když je to tak dobře zabezpečený dům, budou v něm jistě cennosti a lup vyplatí.

Nejčastější způsoby vloupání se do bytů jsou:

  • vyháčkování dvoukřídlých vstupních dveří,
  • vypáčení, vyražení, vykopnutí vstupních dveří (u zámku, pantů),
  • rozlomení zámkových vložek vstupních dveří,
  • rozbití či vytlačení skleněné výplně oken či balkónových dveří,
  • otevření dveří za použití planžety (starší typ zámkových vložek).

Nejčastější způsoby provedení vloupání do rodinných domů:

  • rozbití či vypáčení, vytlačení skleněné výplně oken či terasových dveří,
  • otevřeným oknem nebo oknem pootevřeným na mikroventilaci,
  • přes přilehlý, méně zabezpečený vedlejší objekt (garáž, terasa aj.).

Mnohým vloupáním by přitom zabránila velmi jednoduchá, ovšem důsledná opatření. Zamykání dveří, nikoliv pouze zabouchnutí, důkladné zavírání všech oken bez pootevřené mikroventilace a odklizení veškerého zahradnického náčiní, které by mohlo posloužit jako nástroj k překonání vstupní překážky, Významnou roli při zabezpečení může sehrát i například nízkonákladová výměna starých kování za nové moderní bezpečnostní štíty.

pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, 17.07.2017

vytisknout  e-mailem