Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vedení policie se setkalo s vedením UBS

Na dnešním jednání s odborovou organizací se prodiskutovaly nejaktuálnější otázky, které trápí policisty. Obdobná jednání se budou opakovat. 

Dnes dopoledne se uskutečnilo setkání vrcholného vedení odborové organizace Unie bezpečnostních složek a vedení Policie ČR. Policejní prezident genmjr. Tomáš Tuhý společně se svými náměstky nejprve krátce přivítali nově zvolené vedení odborové organizace a poté představili vizi fungování policie, v rámci které byla zmíněna například schválená a zároveň prodloužená koncepce rozvoje policie do roku 2022 a problematika výstrojních součástek. Představen byl také nový formát průběhu základní odborné přípravy nově nastoupivších policistů a připomněli i včerejší vládní schválení navýšení tabulkových míst v souvislosti s kybernetickou bezpečností a také s bezpečností v okolí Kvasin na Královéhradecku.

Na řadu poté přišly dotazy, které skrze vedení organizace vznesli sami policisté.

Balistická ochrana

- Závazek ministra vnitra, že do 30. 6. 2017 bude existovat systemizace balistických ochranných prostředků pro policisty. Tento závazek byl naplněn.

- Součástí této systemizace je to, aby byl každý policista v přímém výkonu služby vybaven vlastní balistickou ochranou pro skryté nošení. Těžší balistická ochrana bude k dispozici podle specifik vykonávaných činností ve službě.

- Koncepce se již postupně naplňuje.

- Co se týče balistických vest, které nesplňují požadavky uvedené v zadávací dokumentaci – Policie ČR v této souvislosti odstoupila od smlouvy.

- Na novou balistickou ochranu již byla podle zákona vyhlášená veřejná soutěž. Nákup v současné době bohužel nelze učinit ze dne na den.

- Do budoucna je snahou vedení policie, aby se obdobné ochranné pomůcky nemusely soutěžit takto složitě a zdlouhavě, ale rovnou by se nakoupilo zboží, které nejvíce vyhovuje požadavkům.

Platové podmínky

- od 1. 1. 2018 počítá novela Zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů nově s náborovým příspěvkem a od 1. 1. 2019 návrh novely počítá i s navýšením zvláštního příplatku. Pomocí těchto nástrojů by policie byla mimo jiné schopna řešit problém konkurenceschopnosti v hlavním městě, Středočeském kraji a odboru cizinecké policie. Tři čtvrtě neobsazených služebních míst je právě v těchto lokalitách a útvarech.

- Od 1. 1. 2019 se také hovoří o zavedení stabilizačního příspěvku. K prosazení této změny je potřeba podpora odborových organizací.

- Je potřeba nejen usilovat o průběžné navyšování platů, ale také zjišťovat, z jaké kapitoly finance na takové navýšení půjdou, aby nedocházelo ke krácení již schváleného rozpočtu na rozvoj a modernizaci Policie ČR.

Mobilní zvýhodněné tarify pro policisty

- Veřejnou soutěž mělo původně v gesci Ministerstvo vnitra ČR, které mělo výhodné tarify pro policisty vysoutěžit. To se ale nepodařilo, a proto tuto kompetenci přeneslo zhruba před necelými dvěma měsíci na Policejní prezidium.

- Policejní prezidium již veřejnou zakázku realizuje.

Prvosledové hlídky

- Prvosledové hlídky jsou součástí koncepce rozvoje policie, tedy prioritou.

- Na každém územním odboru budou minimálně dvě speciálně vybavené a vycvičené prvosledové hlídky.

- Každý územní odbor má povinnost minimálně jednou ročně provést cvičení prvosledových hlídek.

- Kromě toho se nedávno uskutečnilo cvičení prvosledových hlídek Rallye Rejvíz 2017 spojené se soutěží, kterého se zúčastnily dvě prvosledové hlídky z každého kraje.

- Vše je v současné době v běhu a základní přípravu policistů do prvosledových hlídek už dnes zahrnuje i základní odborná příprava.

Policejní ombudsman

- Pozice prozatím není obsazená, neboť v 1. kole nebyl vybrán vhodný kandidát.

- Do 15. července 2017 zájemci mohou posílat své životopisy.

- V tomto ohledu je potřeba se neunáhlit a vybrat opravdu vhodného kandidáta, který již má s ochranou lidských práv zkušenosti.

Jednočlenné policejní hlídky

- Pro vedení policie je nepřijatelné, aby noční službu vykonával policista v jednočlenné hlídce.

- V takovém případě by mělo dojít k tomu, že policista vykonávající dozorčí službu uzamkne oddělení a doplní policistu sloužícího v jednočlenné hlídce.

V průběhu jednání se řešilo i dodržování zákonných přestávek, přičemž je potřeba sjednotit postup při plánování služeb. Toto téma se bude mimo jiné diskutovat na pravidelné poradě s krajskými řediteli, kam byli pozvaní i zástupci odborových organizací.

Dalšími tématy diskuze bylo zajištění jednotného příspěvku na stravné, BOZP a FKSP. V těchto otázkách je třeba si s odborovými organizacemi do budoucna sladit společnou vizi.

Na závěr se všichni přítomní shodli na tom, že takové jednání s konstruktivní diskuzí je jednoznačným přínosem pro celou policii. Další setkání bylo proto naplánováno zhruba za necelé dva měsíce, kdy bude zhodnocen posun v jednotlivých problematikách, případně řešeny jiné aktuální otázky.

kpt. Mgr. Iveta Skupien
tisková mluvčí Policejního prezidia ČR
11. 7. 2017 

vytisknout  e-mailem