Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ukončení vyšetřování případu MAX

Kriminalisté sekce finanční kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří jsou zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v těchto dnech ukončili vyšetřování případu s krycím názvem MAX, který se týkal krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami. Zároveň státnímu zástupci Městského státního zastupitelství v Praze navrhli obžalovat sedm osob pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. 

Podle závěrů detektivů měla skupina osob nakupovat v letech 2012 a 2013 od zahraničních společností pohonné hmoty (konkrétně ze Spolkové republiky Německo a z Rakouska). Ty měly být následně přeprodávány v účelově založeném řetězci firem. První společnost v řetězci měla působit na pozici tzv. mizejícího obchodníka. Daňová povinnost vzniklá v důsledku obchodování buď následně nebyla vůbec přiznána, nebo měla být snížena na základě fiktivních údajů úmyslně uvedených v daňových přiznáních. Na území České republiky bylo takovým způsobem dovezeno nejméně 60 milionů litrů pohonných hmot.

V případě pravomocného odsouzení hrozí obviněným osobám trest odnětí svobody až na 10 let. Podle závěru kriminalistů NCOZ byla České republice, zastoupené příslušnými správci daně, způsobena škoda v celkové výši nejméně 370 milionů korun.

Celé vyšetřování probíhalo za aktivní spolupráce Generálního finančního ředitelství a Finančního analytického úřadu. V rámci realizace kauzy byla Finanční správou zajištěna daňová povinnost ve výši bezmála poloviny celkové škody.

Spisový materiál předaný na Městské státní zastupitelství v Praze se skládá z více jak 6 900 stran základního spisu a dalších 11 000 stran příloh.


plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
9. srpna 2017

vytisknout  e-mailem