Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ukončení vyšetřování korupce na finančním úřadu

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří jsou zařazeni v pracovním týmu Daňová Kobra, v těchto dnech navrhli státnímu zástupci Krajského státního zastupitelství v Brně obžalovat 5 osob z krácením DPH. V rámci tohoto případu je navíc obviněn z korupce i bývalý ředitel územního pracoviště jednoho jihomoravského finančního úřadu. 

Skupina obviněných osob měla za účelem vylákání nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty fingovat obchody s hovězími usněmi.  Tímto jednáním se podle našich závěrů obvinění měli obohatit o cca 26 milionů korun. A právě v souvislosti s ovlivňováním kontroly vyplácení nadměrných odpočtů měl bývalý ředitel územního pracoviště finančního úřadu přijímat finanční prostředky a různé protislužby (cca 300 tisíc korun a protislužby v hodnotě cca 500 tisíc korun).

Bývalý ředitel územního pracoviště finančního úřadu je obviněn z trestných činů přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Ostatních pět osob je stíháno pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, kdy dvě z nich jsou navíc obviněny z trestného činu podplacení.

Aktivní spoluprací policie a Finanční správy bylo zabráněno neoprávněnému vyplacení dalších nadměrných odpočtů přesahujících  6 milionů korun.

V průběhu vyšetřování došlo k zadokumentování značného rozsahu výhod, poskytovaných bývalému řediteli finančního úřadu a věc tak byla překvalifikována na trestný čin přijetí úplatku v nejvyšším odstavci. Této osobě tak v případě pravomocného rozsudku hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody. Ostatním pěti obviněným hrozí desetileté tresty odnětí svobody.

Celé vyšetřování probíhalo za aktivní spolupráce příslušných finančních úřadů. Trestní stíhání osob je vedeno na svobodě.


plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
27. března 2017

vytisknout  e-mailem