Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Tři objasněné případy detektivy středočeské policie

KRAJ - Způsobená škoda dosahovala téměř 40 milionů korun 

Detektivové odboru hospodářské kriminality středočeské policie zahájili v červenci trestní stíhání fyzických i právnických osob pro zvlášť závažné zločiny zpronevěry, zkrácení daně poplatku a podobné povinné platby a úvěrového podvodu.

V prvním případu se jednalo o správce konkurzní podstaty ustanoveného Krajským soudem v Praze, který v roce 2007 odčerpal ve formě finančních prostředků majetek konkurzní podstaty ve výši  přesahující šest milionů korun a následně je použil pro vlastní potřebu. Proti správci konkurzní podstaty bylo zahájeno trestní stíhání pro pokračující zvlášť závažný zločin zpronevěry podle § 206 odst. 1, odst. 5, písm. a) trestního zákoníku.

V druhém případě muž zastávající pozice jediného jednatele a společníka dvou obchodních firem a podnikající v oblasti nákupu a prodeje luxusních osobních vozidel, prodal osm osobních vozidel v rozporu se smluvním ujednáním a bez vědomí vlastníka. Tímto způsobem si v letech 2014 – 2016 opatřil finanční prostředky přesahující jedenáct milionů korun. Dále si výše uvedený muž zajistil u obchodního partnera financování třech luxusních vozů, aniž by tato vozidla měl v držení. Tímto způsobem způsobil obchodnímu partnerovi škodu přesahující tři a půl milionu korun. Proti podnikateli bylo zahájeno trestní stíhání pro zvlášť závažný zločin zpronevěra podle § 206 odst. 1, odst. 5, písm. a) trestního zákoníku a zločin úvěrový podvod podle § 211 odst. 1, odst. 5, písm. c) trestního zákoníku.

Poslední případ se týká trestního stíhání fyzických osob a právnických osob pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně poplatku a podobné povinné platby dle § 240/1, 3 trestního zákoníku,. Uvedeného jednání se dopouštěly v letech 2011 – 2013. Jednatelé společností v úmyslu zkrátit daň, podali za zdaňovací období 2011, 2012, 2013 u Finančního úřadu pro Středočeský kraj jménem svých společností nepravdivá daňová přiznání k dani z příjmu právnických osob a daňová přiznání k dani z přidané hodnoty. Do přiznání úmyslně zahrnuli fiktivní faktury o přijatých zdanitelných plněních s úmyslem neoprávněně snížit základ daně z příjmu právnických osob a dále neoprávněně snížit platby DPH na výstupu. Jednali tak v úmyslu neoprávněně vylákat od finančního úřadu výhodu ve formě nadměrného odpočtu na DPH ve prospěch obchodních společností. Tímto svým počínáním způsobili škodu přesahující devatenáct milionů korun.

por. Bc. Jakub Vinčálek
tiskový mluvčí
9. srpna 2017

vytisknout  e-mailem