Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

AKTUALIZACE: Zaměřeno na chodce

KRAJ: Policisté se zaměřují na kontroly viditelnosti chodců. Bohužel ne všichni chodci měli reflexní prvek. 

Jihomoravští policisté se s příchodem podzimu tradičně ještě více zaměřují na nejvíce zranitelné účastníky silničního provozu, což jsou chodci. Zákon jim od loňského února ukládá povinnost mít na sobě prvky z reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, pokud se pohybují mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením. Chodcům, kteří nedodrží tuto povinnost, hrozí bloková pokuta ve výši až 2 000 korun.

Policisté se již několik let snaží osvětovými preventivními besedami a akcemi přispívat k tomu, aby si lidé důležitost reflexních prvků za snížené viditelnosti uvědomovali a v rámci prevence je doporučujeme nosit i v obci. Mimoto se však také zaměřujeme na kontrolu viditelnosti chodců. V tomto týdnu tak v Jihomoravském kraji odstartovala dopravně bezpečnostní akce zaměřená právě na tuto nejzranitelnější skupinu. Například vyškovští dopravní policisté spolu s krajským koordinátorem BESIPu zkontrolovali ožehavá místa na Vyškovsku i Bučovicku.Včera ve večerních hodinách jsme kontaktovali několik chodců. Ne všichni si uvědomovali, jak jsou pro řidiče viditelní respektive neviditelní. Také ne všichni chodci věděli, že by se měli pohybovat v místech, kde není chodník, po levé krajnici nebo při levém okraji vozovky. Kombinace tmavého oblečení bez reflexního prvku a chůze po nesprávné straně je pro ně ohrožující právě i na okrajích obcí, kde jsme takto zastihli několik pěších. Řidič je nemusí spatřit včas a stačit vhodně zareagovat, zvláště v situacích, kdy z protisměru přijíždějí vozidla. Jak ukázala včerejší kontrola, ne všichni chodci dbají na svou bezpečnost v dostatečné míře a tak někteří museli sáhnout do svých peněženek. Nebezpečné pro tzv. neviditelné chodce jsou také situace, kdy lidé vystupují z autobusu mimo obec a pohybují se u silnice mimo dosah veřejného osvětlení. Na druhé straně jsme i nad rámec zákona v obcích spatřili chodce i cyklisty, kteří si pravidlo „být vidět“ uvědomovali a využívali reflexní prvky. Výhodou reflexních materiálů je, že odrážejí světlo zpět ke zdroji a to až na vzdálenost 200 metrů. Člověk, který má na sobě reflexní materiál, je tak v noci vidět na 10 x větší vzdálenost než v modrém oblečení, což je pro řidiče velmi důležité, protože mu to dává možnost včasné reakce.

Chodci musí pamatovat na své zviditelnění s využitím reflexních prvků nejen za tmy, ale i za soumraku, svítání, při mlze či hustém dešti. Za snížené viditelnosti řidiči nejlépe vnímají chodce s reflexními doplňky umístěnými na pohyblivých částech těla. Proto je dobré umístit si např. reflexní pásku nad kotník a na ruku na straně přivrácené ke středu vozovky.

Řidič by měl při jízdě předvídat pohyb osob na krajnici a za snížené viditelnosti přizpůsobit rychlost jízdy vzdálenosti, na kterou má rozhled.

Jihomoravští policisté šetřili v loňském roce 117 nehod, které zavinili chodci, z toho čtyři skončily smrtí chodce. Do konce září letošního roku to bylo v našem kraji 93 nehod zaviněných chodci.

Chodci by ale také měli pamatovat na to, že se vystavují nejen hrozbě finančního postihu, ale případně také možné povinnosti uhradit část léčebných či dalších nákladů vzniklých v souvislosti s dopravní nehodou.

Jihomoravští policisté se budou na problematiku viditelnosti chodců v těchto dnech zaměřovat a nejen preventivně, ale i represivně působit na ty, kteří budou sebe i ostatní ohrožovat nedodržováním pravidel silničního provozu.

V rámci besed pro širokou veřejnost v obcích i na preventivních akcích také vybavujeme příchozí reflexními páskami, které mají široké využití a zvýší viditelnost nejvíce zranitelných účastníků silničního provozu. V poslední době proběhli na Vyškovsku besedy např. v obci Nížkovice, Podbřežice, Pustiměř i Vyškov. Břeclavští dopravní policisté v tomto týdnu navštívili děti ve volnočasových kroužcích a problematice viditelnosti chodců se věnovali i zde(viz. foto níže). Odkaz zde

Obyvatele Blanska a okolí pak zveme ve čtvrtek 23. listopadu na již preventivní akci Kdo je vidět, vyhrává. Plakát s program níže.

AKTUALIZACE, VÝSLEDEK KONTROL: Jihomoravští policisté v rámci dopravně bezpečnostní akce zkontrolovali více než dvě stovky chodců.Téměř dvacítka z nich neměla na sobě povinný reflexní prvek. Tito hazardéři dostali blokovou pokutu a snad si již lépe budou chránit své zdraví a neohrožovat bezpečnost silničního provozu. Více než třicet chodců jsme také řešili za jiné přestupky, např. chůze po nesprávné straně silnice apod. Této problematice se budou policisté i nadále věnovat.

por. Mgr. Alice Musilová, 21. listopadu 2017

Odkazy do noveho okna

DBA chodec 1

DBA chodec 1 

Detailní náhled

DBA chodec 2

DBA chodec 2 

Detailní náhled

DBA chodec 3

DBA chodec 3 

Detailní náhled

DBA chodec 4

DBA chodec 4 

Detailní náhled

DBA chodec 6

DBA chodec 6 

Detailní náhled

DBA chodec 5

DBA chodec 5 

Detailní náhled

KJVV 2017 BK

KJVV 2017 BK 

Detailní náhled

beseda Nížkovice

beseda Nížkovice 

Detailní náhled

beseda Podbřežice

beseda Podbřežice 

Detailní náhled

beseda Pustiměř

beseda Pustiměř 

Detailní náhled

beseda Břeclav_

beseda Břeclav_ 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem