Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Šestadvacetiletý muž prodával na internetu herní konzole. Od kupujících přijal platby za zboží, které už jim ale nedodal

BENEŠOVSKO – Poté, co se dozvěděl, že na něj poškození podali trestní oznámení, vrátil jim peníze. Přesto nyní čelí obvinění z trestného činu podvodu a hrozí mu až dva roky za mřížemi. Stíhán je prozatím na svobodě. 

Trestnou činnost muž prokazatelně páchal v období od července do září loňského roku. Na dvou internetových portálech uveřejnil inzerát, ve kterém nabízel značkové herní konzole a postupně za ně od zákazníků inkasoval desítky tisíc korun. S kupujícími přitom celou dobu aktivně komunikoval, ujišťoval je, že zboží již odeslal. Uváděl přitom smyšlená čísla balíků s tím, že pohyb zásilky si mohou kdykoli zkontrolovat. Neustále si vymýšlel různé důvody, proč zaplacené zboží neodeslal. Nakonec si to ale přece jen rozmyslel. Dozvěděl se totiž, že si poškození zákazníci nedali takové chování líbit a podali na něj hromadné trestní oznámení. Na tomto základě poté jednomu z nich hrací konzoli přece jen poslal, ostatním pak vrátil peníze. Přesto všechno jej ale nyní kvůli podvodu vyšetřuje policie. Poškozených je zatím sedm, škoda dosahuje téměř 30 tisíc korun. Kriminalisté zjišťují, zda podobným způsobem nepodvedl ještě další osoby. Stíhán je na svobodě. Po skončení vyšetřování o jeho trestu rozhodne soud.

Tento případ je bohužel jen dalším z řady. Podobných jednání totiž stále přibývá a nejsou výhradně jen majetkového charakteru. Anonymní prostředí internetu dnes bohužel skýtá celou řadu příležitostí, jak někoho podvést a připravit jej o peníze, jak někomu třeba vyhrožovat, různě jej pomlouvat, apod. Trestná činnost se tak děje skrytě a maximálně sofistikovaně. O to hůř se policistům objasňuje. Naštěstí tak rychle, jak se vyvíjejí nejrůznější počítačové technologie, vyvíjejí se a zdokonalují i vyšetřovací postupy policie, proto bývá v odhalování tohoto druhu trestné činnosti často úspěšná. Přesto všechno je ale obezřetnost vždy na místě. Podvodníci totiž často lákají na atraktivní zboží za podezřele nízké ceny a spoléhají na to, že jim zákazník uvěří. Abychom si ušetřili zklamání, je dobré sledovat recenze a jejich důvěryhodnost a raději nakupovat, třeba o něco dráž, u ověřených prodejců. Pokud bychom se obětí takového podvodníka přece jen stali, je třeba se neprodleně obrátit na policii. V takových případech je dobré doložit všechny dostupné důkazy, jako například emailovou korespondenci s prodejcem, print screen jeho stránek, kontakt na něj apod. Podstatně se tím zvyšuje naděje na jeho vypátrání.

por. Bc. Eva Stulíková
tisková mluvčí
P ČR Benešov
25. ledna 2018


 

vytisknout  e-mailem