Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Rychnovští kriminalisté vyšetřují statisícové podvody

RYCHNOVSKO - Neúspěšné nákupy motorových vozidel přes internet. 

Specialisté z rychnovského oddělení hospodářské kriminality, zabývající se podvody přes internet, vyšetřují v současné době několik případů, kdy si kupující chtěl koupit motorové vozidlo, které ale stejně jako investované peníze nikdy nespatřil.

MODUS OPERANDI
Podvodné jednání prodávajících je obdobné, poměrně časté, na internetu probíhající už několik  let a  v rámci celé Policie ČR evidované ve stovkách případů. Podvodníci nabízejí k prodeji motorová vozidla na českých nebo německých inzertních portálech,  a to vždy pod smyšlenou legendou. Na internetu pachatelé vždy vystupují anonymně, používají anonymizační služby ke skrytí přístupového bodu IP adres. K přesvědčení o věrohodnosti obchodu zneužívají naskenované, popřípadě ofocené osobní doklady cizích osob, jež před transakcí ochotně poskytnou kupujícímu.  Fotografie nabízených motorových vozidel podvodníci stahují nahodile z internetu. Identifikovat podvodníka podle uvedeného bankovního účtu, na který poškození převádějí požadované finanční částky, je rovněž neúčinné, protože tyto účty jsou založeny tzv. bílými koňmi (např. bezdomovci), kteří se s podvodníkem neznají a kteří mu za úplatu předají autentizační údaje k internetovému bankovnictví spolu s platební kartou. Podvodníci poté vyberou finanční hotovost v bankomatech po celé Evropě. Podvodníkům nahrává zejména časová prodleva při oznámení podvodu a rovněž při následné spolupráci s cizozemskými orgány. Pokus o zastavení platby z účtu poškozeného přichází také pozdě v okamžiku, kdy již je transakce provedena.

LEGENDY
"Jsem v Německu, ale auto, které prodávám, je v Holandsku, zajistím dobře a levně spediční firmu, tak daleko si přece pro auto nepojede…."
"Vracím se do Anglie, kde je volant na druhé straně, doporučili mi auto prodat zde v Německu, posílám kopii technického průkazu a svého pasu…"
"Jsem architekt, který se vrací do Finska a potřebuje v Německu vrátit auto.  Posílám fotografii  tachometru, pro jazykovou barieru bude lepší komunikace přes –email, než bych posílal číslo telefonu…."
"Zajistím a zaplatím převoz osobního auta a po jeho doručení budete mít pět dní na vyzkoušení vozidla a kdyby se vám vozidlo nezamlouvalo,  můžete ho vrátit..."

Pro zvýšení důvěryhodnosti celého podvodu pachatelé vytvoří webové stránky spediční společnosti a poškození tak nabývají dojmu, že jim je touto spediční společností vozidlo skutečně zasláno. K tomu například obdrží i tzv. trackové číslo, podle které mohou na těchto podvodných webových stránkách transport vozidla sledovat. V mnoha případech byli poškození přímo z této smyšlené spediční společnosti telefonicky či jinak kontaktováni..
Dalším trikem je vytvoření fiktivních stránek známého celosvětového portálu, na kterém probíhají nákupy. Kupujícího informují, že je tam vozidlo inzerováno a skrze tento portál bude také provedena platba. Ujišťují ho rovněž, že na portále budou peníze uloženy do doby, než si věc převezme a zároveň má možnost 14ti denní zkušební doby, po kterou může zboží vrátit a zpět dostane i své peníze.

PŘÍPADY
Veterán zn. Jawa
Doposud neznámý pachatel vystupující zřejmě pod smyšleným jménem nabízel v dubnu minulého roku na nezjištěném německém inzertním serveru k prodeji motocykl zn. JAWA 500 OHC za 9.000,- euro. Na inzerát odepsal třiatřicetiletý mladík z Týnišťska, který také po uzavření kupní smlouvy přeposlal téměř celou částku na uvedený bankovní účet. Motocykl stejně jako více než 230.000 korun doposud neviděl.
Jak poškozený uvedl kriminalistům, pro motorku si chtěl dojet osobně, ale podvodný prodávající jej odradil různými vysvětleními. Až poté, co zboží nepřicházelo, začal kupující informace, které o prodávajícím měl, zadávat do vyhledavače. Tak zjistil, že s podvodným jednáním u uvedeného kontaktu se již setkalo víc lidí a celou věc oznámil na policii.

Peugeot 508
Na inzerát ze srpna loňského roku zareagoval třiašedesátiletý muž z Kostelecka. Prodávající na českém internetovém portále nabízel prodej osobního auta zn. Peugeot 508 za cenu, kterou měli nabízet případní kupující. Poškozený muž se nakonec s inzerentem dohodl na částce 4.000 euro a peníze přeposlal předem na uvedený účet do Chorvatska. Po odeslání této platby jej přepravní společnost vyzvala k poplatku za přepravu vozidla ve výši 1313 euro, kterou obratem rovněž uhradil. A pak už následoval stejný scénář. „Prodávající“ přestal komunikovat a nereagoval ani na telefonáty, ani na e-maily. Kupující tak náhle přišel o více než 140.000 korun. Také tento podvedený muž až poté začal na internetu zjišťovat, s kým měl tu čest. Našel podobný inzerát, který měl do pasti nalákat další důvěřivce. Pak už celou věc oznámil na obvodním oddělení v Kostelci nad Orlicí.

Fiat Ducato
Ke koupi italského auta zn. Fiat Ducato se rozhodli manželé z Týnišťska. Na internetových stránkách se prostřednictvím e-mailové korespondence domluvili a poté na zahraniční účet poslali 3.700 euro. Auto měla dopravit do České republiky spediční firma. Zasláním peněz komunikace s prodávajícím skončila. Škoda tohoto případu se vyšplhala téměř na 100.000 korun.

Škoda Octavia Combi
Fiktivní osoba na internetových stránkách nabízela prodej osobního auta zn. Škoda Octavia Combi za 4.500 euro a na její inzerát se ozval šestatřicetiletý muž. Po e-amilové komunikaci požadovanou částku převedl na bankovní účet ve Španělsku a od té doby je bez peněz i auta. Poškozený přišel o více než 117.000 korun.

por. Mgr. Alena Kacálková
27.června 2018

vytisknout  e-mailem