Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Reakce Policie ČR na zprávu NSZ

Policie ČR touto cestou reaguje na informace uvedené ve zprávě o činnosti státního zastupitelství. 

Nejvyšší státní zastupitelství ve své hodnotící zprávě o činnosti státních zastupitelství v roce 2016 uvádí i poznatky z fungování Národní centrály proti organizovanému zločinu. V této souvislosti je potřeba zdůraznit, že Policie ČR evidentně disponuje jinými daty než těmi, ze kterých by bylo možné dovodit ve zprávě uvedené závěry. Z tohoto důvodu budeme dále jednat s nejvyšším státním zastupitelstvím, abychom ověřili data, ze kterých nejvyšší státní zastupitelství při tvorbě zejména této hodnotící poznámky vycházelo. Další jednání a vyjasnění metodiky vykazování je na místě i vzhledem k nesrovnalostem ve statistických datech u položek týkajících se kriminality jako takové.
Další nejasností této části zprávy je samotné zařazení sekce finanční kriminality do hodnocení roku 2016, jelikož tato sekce byla na NCOZ zřízena až k 1. 1. 2017.

Jako do jisté míry oprávněné jsme ochotni přijmout pouze výtky směřující k úrovni procesních znalostí u některých policejních orgánů. Jako součást bezprostředního řešení zvýšíme v tomto směru kontrolní a metodickou činnost ze strany nadřízených služebních funkcionářů. Je však otázkou, zda bude takové opatření spojené s osobní odpovědností těchto funkcionářů slučitelné s názory některých státních zástupců prosazujících až extrémní autonomii konkrétních policistů vůči těmto jejich nadřízeným.

Důrazně však odmítáme spekulace serveru neovlivni.cz. Sloučení obou původních útvarů žádný vliv na vyšetřování kauz s politickým kontextem nemělo a nemá. Spekulace autorů článku se nezakládají na pravdě.

23. června 2017
plk. Mgr. Jozef Bocán
tiskový mluvčí, Policejní prezidium ČR

vytisknout  e-mailem