Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Rady rodičům

ZNOJEMSKO: Poučte svoje děti! 

Rizika o prázdninách a závadové chování dětí a mládeže
Upozornění a doporučení pro rodiče

   Před prázdninami upozorňujeme rodiče, že v době, kdy jsou děti v partách a bez dozoru, dochází často k nejrůznějším deliktům. Od experimentování s návykovými látkami (především jde o marihuanu, u starších dětí o extázi, nejčastěji jde ale o kouření cigaret a užívání alkoholu), až po majetkovou trestnou činnost, drobné krádeže v různých obchodech či poškozování cizí věci (např. autobusové zastávky, veřejná prostranství, fasády, zahrádky).

   Doporučujeme proto dbát na dostatečné zajištění dohledu nad dětmi a jejich poučení. Jako nejaktuálnější témata pro takový rozhovor doporučujeme zejména :

- bezpečnost silničního provozu, dítě jako chodec, dítě jako cyklista (povinnost mít přilbu na hlavě)

- poučení o škodlivosti, rizicích a následcích drog včetně důsledného dohledu na zdravotní stav a výrazné vybočení z normy běžného chování u dětí a mládeže (výrazná únava, ospalost, či naopak hyperaktivita, neobvyklé reakce...)

- bezpečnost na koupalištích, ale zejména při koupání na nehlídaných vodách (potoky, rybníky, lomy). Nepřeceňovat vlastní schopnosti, nepouštět se sám do dlouhých plaveckých tratí, neskákat do neznámých vod apod.

- doporučujeme také, zejména u starší věkové kategorie, důsledně vymezit pravidla chování v prázdninovém období (zejména jde o časy návratů domů, komunikaci s rodiči, vymezení povolených a nepovolených aktivit)

- poučení o rizicích adrenalinových sportů a nebezpečných aktivit bez dostatečného odborného zajištění (např. slaňování na „vlastní pěst“, u mladších dětí výpravy do neznámých míst v touze po dobrodružství apod.)

- především u dívek poučení o mravnostní trestné činnosti, rizicích styků s neznámými osobami, zejména muži (doporučit neprovokovat, nepohybovat se sama v nočních hodinách na odlehlých místech, rizika nových známostí)

   Mezi nejčastější rizika o prázdninách patří dopravní nehodovost dětí a mládeže, možnosti nejrůznějších úrazů, užívání nedovolených látek, navazování rizikových známostí a závadové party (alkohol, gambling). Děti jsou také častěji pohřešovány, především v souvislosti s vysvědčením a obavami a strachu z potrestání.

   Na závěr rodičům doporučujeme zvýšit komunikaci s dětmi v tomto rizikovém prázdninovém období stejně jako dohled nad nimi, okamžitě reagovat na aktuální problémy a neuchylovat se k extrémům ani na straně liberálního ani autoritativního přístupu k dětem.

por. Mgr. Lenka Drahokoupilová

vytisknout  e-mailem