Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Prevence je důležitá ve všech oblastech

KRAJ: Kontroly na vodních plochách jsou především preventivního charakteru. 

Charakteristikou Jihomoravského kraje jsou mimo jiné také vodní plochy, které jsou využívány k relaxaci a odpočinku. Jednou z takových je i Vranovská přehrada. A právě zde policisté provádí v rámci své služby kontroly zaměřené na protiprávní jednání v souvislosti s řízením a provozem plavidel. Kontrolovány jsou také půjčovny lodí.

Jedna z takových kontrol během letošních prázdnin se uskutečnila v sobotu 12. srpna také v rámci celorepublikové akce s názvem VODA.

Policisté Obvodního oddělení Vranov nad Dyjí společně se zástupci Státní plavební správy se zaměřili  především na kontrolu plavidel, přístavišť, půjčovny lodí, vůdce malých pravidel, požití alkoholických nápojů nebo jiných návykových a psychotropních látek.

U vůdců malých plavidel kontrolovali doklady potřebné k řízení plavidla a také doklady k samotnému plavidlu.  Již v ranních hodinách policisté zkontrolovali tři výletní lodě, které jezdí okružní jízdu  s turisty. Během dopoledních hodin zkontrolovali téměř deset vůdců malých plavidel a půjčovnu lodí . U vůdců malých plavidel provedli policisté orientační dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu v dechu. Všechny tyto zkoušky měly negativní výsledek. Při kontrole dokladů byly zjištěny jen drobné nedostatky. Pokud by byl zjištěn přestupek je možno udělit pokutu na místě ve výši až 5.000 Kč nebo je přestupce oznámen správnímu orgánu. Policisté dnes nemuseli udělit žádnou blokovou pokutu ani nemuseli oznamovat žádného přestupce správnímu orgánu.

Policisté i pracovník Státní plavební správy kontrolovali také povinnou výbavu lodi. Lidé často nevěděli, že do povinné výbavy patří lano v minimální délce pět metrů, výlevka - jakákoli nádoba, kterou by mohli dle potřeby vylévat vodu z lodi. Ti, co všechny tyto věci ve své lodi měli, byli policisty pochváleni.

Je nutné, aby si sami návštěvníci vodních ploch uvědomili, že ten, kdo řídí loď je jako řidič motorového vozidla na silnici.  Že loď je stejná zbraň jako vozidlo. Osoba, která se pohybuje na vodní ploše například na šlapadle, je podobná cyklistovi a plavec je nejvíce zranitelný na vodní ploše stejně jako chodec na komunikaci. Proto ohleduplnost, tolerantnost, obezřetnost je na místě. A alkohol rozhodně na vodní plochu nepatří.

Dnešní kontrola na vodní nádrži Vranov nad Dyjí je jednou z několika, které již proběhly či jsou plánované v rámci Jihomoravského kraje.

Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu a jihomoravští policisté budou i nadále kontroly provádět s cílem, co nejvíce eliminovat pravděpodobnost nebezpečných situací v souvislosti s pohybem osob na vodních plochách.

Policisté Obvodního oddělení Vranov nad Dyjí provádí při své činnosti nejen kontroly na vodní ploše, ale podílí se například i na řešení nejrůznějších případů v blízkosti vodní plochy. V pátek dopoledne došlo při bouřce k požáru stromu v chatové oblasti v blízkosti Vranovské přehrady. Hasiči, kteří toto oznámení přijali vyrazili na místo a zjistili, že požár vznikl v chatové oblasti a nemohou se k místu dostat jinak než po vodě. Proto policisté na služební lodi odváželi techniku zasahující hasičů k místu a společně likvidovali místo požáru. Bez součinnosti obou složek bylo nebezpečí, že se požár rozšíří a vzhledem k tomu, že se jednalo o chatovou oblast mohlo dojít k poškození chat, ale také byly ohroženo zdraví a životy osob, které zde tráví svůj volný čas.

mjr. Bc. Štěpánka Komárová, 12. srpna 2017

Odkazy do noveho okna

1 polic-vran1

1 polic-vran1 

Detailní náhled

2 polic-vran2

2 polic-vran2 

Detailní náhled

4 polic-vran4

4 polic-vran4 

Detailní náhled

3 polic-vran3

3 polic-vran3 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem