Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

„Přepošli mi omylem zaslanou SMS“

UHERSKOHRADIŠŤSKO: Pozor na divné SMS zprávy, o jejichž přeposlání vás někdo žádá! 

 

Pozor! Podvodníci zkoušejí využít nepozornosti a nevědomosti lidí, které žádají o přeposílání a zasílání SMS zpráv s hesly pro platební příkazy. Nepřeposílejte slepě zprávy, čtěte pozorně, co obsahují, a přemýšlejte, kdo vás o zaslání této zprávy žádá!

 

Šestnáctiletá slečna se na Facebooku seznámila s mužem, kterého z osobního života neznala. Prohodila s ním pár slov při konverzaci přes počítač. Pak ji požádal pod jistou záminkou o její číslo mobilního telefonu. Slečna mu jej bez rozpaků poslal. Zanedlouho jí přišla jakási SMS zpráva, které úplně nerozuměla. Po chvíli se ozval onen facebookový známý s prosbou, aby mu onu divnou zprávu přeposlala, že to potřebuje pro zprovoznění vlastního telefonu. A tak slečna mu zprávu přeposlala. Ve zprávě stálo mimo jiné něco takového: „… vaše jednorázové heslo pro potvrzení platebního příkazu m-platby u společnosti je …“ Přeposláním této zprávy získal onen internetový známý přístup k heslu pro m-platbu, kterou sám sobě platil kredit v sázkové kanceláři. Pak přišla dívce podobná SMS ještě několikrát a vždy svému neznámému známému zprávu s hesly přeposlala. Když už se jednalo o pátou zprávu, začalo jí to být divné a napsala mu, že už mu nic posílat nebude. Zanedlouho si ji neznámý muž vymazal z přátel a znepřístupnil jí svůj profil. Slečna se sice podivila, ale to, že jí z účtu odešlo sedm tisíc korun neznámému člověku, si ještě v tu dobu neuvědomovala. Uvědomil si to ale její otec, když přišlo vyúčtování za mobilní služby pro jeho dceru. Sedm tisíc korun bylo pryč a slečna si až poté uvědomila, kolik uhodilo, kolik hesel pro platbu přeposlala neznámému člověku. Celou událost oznámili uherskohradišťským policistům, kteří začali případ prověřovat jako podezření ze spáchání trestného činu podvodu a zjišťovat prozatím neznámého pachatele.

Nejsou to jen dospívající mladí lidé, kteří se ve své neopatrnosti nechají podvést. A nemusí se jednat o získání telefonního čísla na sociální síti. Podvodníci to zkoušejí „naslepo“ neznámým lidem. Čtyřiačtyřicetiletému muži přišla jednoho dne v poledne SMS zpráva z neznámého čísla od neznámého člověka, s vysvětlením, že mu asi za chvíli přijde na jeho mobil jiná SMS zpráva a že jej žádá, jestli by mu ji mohl přeposlat. Za chvíli se tak opravdu stalo a na mobilu čtyřiačtyřicetiletého muže zapípala zpráva s jakýmsi kódem. Podle žádosti ji přeposlal na neznámé číslo. A opět z jejího textu bylo jasné, že se jedná o zprávu k platebnímu příkazu s jasným heslem pro autorizaci m-platby. Stačilo jen pozorně číst. Muž tomu ale nevěnoval pozornost, a proto přeposlal i další podobnou zprávu na ono neznámé číslo. Za chvíli poté mu přišla zpráva, že telefonní karta byla dobita částkou pět tisíc korun. Ovšem čtyřicátník nedobil kredit sobě, ale přeposláním SMS zpráv s hesly umožnil dobití kreditu neznámému podvodníkovi. Ještě ten den to oznámil uherskobrodským policistům, kteří začali prověřovat spáchání dalšího trestného činu podvodu.

S podobným případem přišel za uherskohradišťskými policisty v úterý 18. června i jednačtyřicetiletý muž. Na začátku června mu z neznámého čísla přišla SMS zpráva s nějakým kódem. Chvíli na to přišla z jiného čísla další SMS se žádostí o přeposlání té první. Dobrosrdečný leč neopatrný muž ji přeposlal. O týden později se to opakovalo a opět vyhověl. Včera zjistil, že přišel o čtyři tisíce korun, které poslal neznámému člověku a přišel toto podvodné jednání oznámit policistům.


 

19. červen 2013, por. Mgr. Aleš Mergental

vytisknout  e-mailem