Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Po nehodě nadýchala

MĚLNICKO – Přístroj naměřil hodnotu více než 3 promile alkoholu v dechu. 

Řidička se svým osobním vozidlem BMW projížděla dne 16. března 2017 odpoledne v Kralupech nad Vltavou ulicí Čechova. Před jedním z domů byl zaparkovaný automobil Peugeot. Při jeho objíždění do něho nabourala. Nárazem byl poškozen ještě vozík zaparkovaný před tímto vozem. Padesátiletá žena však nezastavila a pokračovala ještě několik stovek metrů v jízdě. Když napříč silnice zastavila, vystoupila z auta. Na místo už přijížděla hlídka policistů z Obvodního oddělení Kralupy nad Vltavou. Ta podrobila ženu dechové zkoušce. Přístroj naměřil opakovaně hodnotu větší než tři promile alkoholu v dechu. Na místě policisté ženě zadrželi řidičský průkaz a zakázali jí další jízdu. Naštěstí se nehoda obešla bez zranění osob. Škoda na vozidlech byla odhadnuta na 250 000,- Kč.

Padesátiletá řidička je nyní důvodně podezřelá z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což jí hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Alkohol za volant nepatří!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

por. Mgr. Markéta Johnová
tisková mluvčí  P ČR Mělník
20.3.2017

vytisknout  e-mailem