Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Pětatřicetiletá žena z Benešovska podvodně „vydělávala“ na nic netušících lidech

Benešovsko – Během pouhých několika měsíců si tak přišla na více než půl miliónu korun. Mezi jejími oběťmi byly i dvě seniorky. V těchto dnech byla obviněna a hrozí jí až 8 let odnětí svobody. 

Sérií případů, ve kterých se pětatřicetiletá žena z Benešovska neštítila podvést i dvě seniorky, se již delší dobu zabývá komisař oddělení služby kriminální policie a vyšetřování v Benešově. První obětí, od které začala dotyčná bez jejího vědomí získávat peníze, se v srpnu loňského roku stala bývalá přítelkyně jejího vlastního otce. Když vážně onemocněla, začala se o ni starat. Aby jí mohla také nakupovat, svěřila jí seniorka svoji platební kartu včetně PINu. Tu ale žena začala velmi brzy využívat také pro svoji vlastní potřebu. Postupně si z ní vybírala menší obnosy peněz podle toho, kolik aktuálně potřebovala. To jí ale nestačilo, a tak si začala vymýšlet různé záminky a legendy. Starší paní například slíbila, že jí zařídí doktora, který ji odoperuje, ovšem za částku 50 tisíc korun. Dalších šedesát tisíc si nechala vyplatit za léky, které už jí ale nezakoupila. Jindy ji zase navštívila spolu se svou známou s naprosto nesmyslnou historkou o tom, že se její známá rozvádí a její manžel jí prý má vyplatit nějaké peníze. Ty prý zaslal na účet seniorky, omylem ale o několik desítek tisíc více, než měl. I této legendě žena uvěřila, a 40 tisíc, které vybrala, nakonec skončilo opět v rukou podvodnice. Ta si jen o něco později přišla na dalších téměř padesát tisíc, které na seniorce vylákala, tentokráte pod záminkou opravy vozidla po dopravní nehodě. Peníze si od ní ale také průběžně půjčovala. Dluh ve výši kolem 290 tisíc korun, který jí tak postupně vznikl, ale nikdy nesplatila. Celková částka, kterou podvodnice během pouhých dvou měsíců na důvěřivé paní vylákala, nakonec přesáhla částku 330 tisíc korun.

Další podvod této ženě vyšel hned v říjnu. Jeho obětí se tentokrát stala barmanka z podniku, kde pracoval její přítel. Příčinou byla obyčejná žárlivost. Žena se domluvila se svojí známou, která zaměstnankyni baru zatelefonovala jménem manželky majitele podniku s tím, že potřebuje okamžitě 40 tisíc korun. Protože prý ale nemůže přijet osobně, měla je barmanka předat prostředníkovi, který na ni čekal venku před podnikem. Také tyto peníze ale ženě brzy došly, a tak krátce potom začala podvádět další seniorku, se kterou se seznámila zcela náhodně. Té pro změnu namluvila, že potřebuje půjčit na léky pro svoji umírající dceru, které nemá z čeho zaplatit. Pro peníze si přitom s důchodkyní chodila průběžně, buď přímo na pobočku peněžního ústavu, anebo do bankomatu. Když peníze neměla akutně, jezdila s ní vybírat klidně i v noci. Z dotyčné tak postupně vylákala více než 170 tisíc korun, přitom věděla, že jí žena půjčuje z převážné části peníze, získané z úvěru určeného na přestavbu bytu. Celkově si všemi napáchanými podvody přišla za období několika málo měsíců na částku více než půl miliónu korun. To, že má peníze, přitom nijak neskrývala, velkou část prohrála na automatech, jezdila za ně ale i na drahé dovolené, na které zvala i svého přítele.

Na podvody se ale poměrně brzy přišlo. Poškození totiž začali postupně podávat trestní oznámení, a to přímo na policii, nebo na státním zastupitelství. Všemi případy se nakonec začali zabývat benešovští kriminalisté. Poté, co policejní komisař shromáždil všechny potřebné důkazy, obvinil tuto v minulosti již trestanou ženu z trestných činů krádež, podvod a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Prozatím ji stíhá na svobodě, pokud ji ale soud uzná vinnou a odsoudí ji, mohla by si za mřížemi pobýt 2 až 8 let. Obvinění z trestného činu podvodu sdělil policejní komisař i její devětadvacetileté známé. Té tak nyní hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od jednoho do pěti let.

por. Bc. Eva Stulíková
tisková mluvčí
P ČR Benešov
21. března 2016

vytisknout  e-mailem