Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Národní protidrogová centrála

Národní protidrogová centrála SKPV PČR

Tisková zpráva k operaci „LUCKY“

V rámci společné operace Národní protidrogové centrály SKPV a policejních orgánů Rakouska, Einsatzgruppe Nord Bundesland Oberösterreich - Zásahové skupiny Sever spolkové země Horní Rakousy a BKA Wien - Spolkového kriminálního úřadu Vídeň, se detektivům podařilo odhalit tříčlennou organizovanou skupinu pachatelů, která se zabývala nákupem metamfetaminu na území České republiky, jeho distribucí v rámci republiky a vývozem do Rakouska, a dalších sedm osob, které se na této trestné činnosti podílely. Metamfetamin pocházející od této skupiny pachatelů představoval významný zdroj metamfetaminu pro odběratele zejména z hornorakouského města Linec a z jeho okolí.  

„Problematice vývozu pervitinu z České republiky do Rakouska věnujeme v rámci spolupráce české a rakouské policie zvýšenou pozornost. Poptávka rakouských uživatelů po metamfetaminu vyrobeném na území České republiky neustále stoupá a situace na rakouské straně začíná připomínat stav v německém pohraničí. S tím se samozřejmě nesmíříme,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.
 
Rakouští zájemci stále častěji vyjíždějí zejména za metamfetaminem, ale i marihuanou na území České republiky. I zde rozhodující úlohu sehrávají vietnamské tržnice. Taktéž zločinecké skupiny z Rakouska projevují intenzivnější zájem o český metamfetamin a dovážejí ho za pomoci kurýrů na rakouský nelegální trh. V souvislosti se zvýšenou poptávkou zahraničních uživatelů dochází na české straně ke zvyšování objemu výroby metamfetaminu v rámci jednoho výrobního cyklu a komercionalizaci jeho produkce i distribuce, a to zejména v příhraničních oblastech.
 
„Spolupráce české policie s rakouskými policejními orgány v oblasti drogové kriminality probíhá prostřednictvím rakouského styčného důstojníka při velvyslanectví v Praze, prostřednictvím společného česko-rakouského centra policejní spolupráce v Drasenhofenu a také prostřednictvím přímých, zejména příhraničních kontaktů mezi výkonnými součástmi,“ vysvětlil policejní prezident plk. Tomáš Tuhý.
 
Společná operace s krycím názvem „LUCKY“ probíhala tři měsíce, během nichž se českým a rakouským policistům podařilo zadokumentovat několik předání vyrobeného metamfetaminu na území České republiky osobám, které sofistikovaně ukrytý metamfetamin, v objemech pohybujících se v řádech stovek gramů, dovezly do Rakouska. Metamfetamin byl předáván osobám, které organizovaly následnou distribuci zejména na území města Linec. Jen v zadokumentovaných případech se jednalo minimálně o množství 1,5 kilogramu metamfetaminu. Samotným prodejem 1,5 kilogramu metamfetaminu v Rakousku si mohli pachatelé vydělat cca 150.000,- EUR, tedy téměř 4 miliony Kč. Nákupní cena jednoho gramu metamfetaminu na území České republiky se pohybuje kolem 40,- EUR, přičemž na území Rakouska za něj lze získat v rámci pouličního prodeje zhruba 140,- EUR.
 
Na základě těchto poznatků bylo na území České republiky, na konci srpna, ve spolupráci s Odborem operativní dokumentace a Zásahovou jednotkou Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje, zadrženo a obviněno ze zvlášť závažných zločinů pět osob české státní příslušnosti, u nichž bylo při zadržení zajištěno celkem 700 gramů metamfetaminu, samopal vz. 58 a finanční hotovost ve výši cca 40.000,- Kč. Tři osoby patří k hlavním organizátorům popsané trestné činnosti a jsou stíhány vazebně pro zvlášť závažné zločiny nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle § 283 odst. 1, odst. 3 písm. c), odst. 4 písm. c) trestního zákoníku, za které jim hrozí trest odnětí svobody v délce 10 až 18 let. V rámci spolupráce bylo již před ukončením operace v České republice na území Rakouska v této souvislosti zadrženo a obviněno dalších pět osob, které se podílely na distribuci metamfetaminu na území Rakouska.
 
Tento případ není v současné době ještě uzavřen. Vyšetřování dále pokračuje a nelze vyloučit, že dojde k zadržení dalších spolupachatelů.
 
Zpracovala:
kpt. Mgr. Barbora Kudláčková
tisková                                                                                                                                     vrchní rada plk. Mgr. Jakub Frydrych
                                                                                                                                                                       ředitel

Fotogalerie

vytisknout  e-mailem