Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Opakovaně měla při řízení pozitivní test na drogy

MĚLNICKO – Policisté prvosledové hlídky Obvodního oddělení Mělník během třech týdnů opakovaně zastavili pětadvacetiletou řidičku osobního motorového vozidla. 

Vždy ji zastavili v katastru obce Mělník. Vyzvali ji k předložení všech potřebných dokladů k řízení a provozu vozu. Následně u ní provedli dechovou zkoušku. Ta byla negativní. Orientační test na drogy byl však v obou případech pozitivní na  amphetaminy a metamphetaminy.  Policisté ženu vyzvali k lékařskému vyšetření spojeného s odběrem biologického materiálu. To však odmítla. Z tohoto důvodu policisté vždy případ zadokumentovali a předali k vyřešení příslušnému správnímu orgánu, neboť jde přestupek.

Správní orgán může za takové jednání uložit pokutu od 25 000 do 50 000 korun a zákaz řízení.

V sobotu 16. února 2019 krátce před půlnocí se obdobného jednání dopustil čtyřicetiletý řidič, kterého kontrolovala hlídka v Mělníku v ulici Mladoboleslavská. Provedená dechová zkouška na alkohol byla negativní. Orientační test na drogy byl pozitivní na cannabis, amphetaminy a metamphetaminy. Muž se odmítl podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu. U něj navíc policisté zjistili, že má několik platných zákazů řízení pro všechny skupiny motorových vozidel, a to až do roku 2021.

I jeho přestupkové jednání vyřeší příslušný správní orgán. Navíc je podezřelý z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což může skončit za mřížemi až na dvě léta.

Alkohol a další návykové látky  v silničním provozu

Podle údajů OSN zveřejněných v roce 2016 každoročně na silnicích celého světa zemře na 1 250 000 lidí. Zhruba 190 000 z nich zemře při nehodě s přítomností alkoholu. Na dalších cca 40 000 úmrtích se podílejí zakázané drogy, z toho v 51 procentech se jedná o amfetaminy, ve 14 procentech o konopí, 14 procentech kokain a 13 procentech opiáty. Z uvedených údajů vyplývá, že téměř pětina obětí nehod možná zemřela zbytečně.

Alkohol a další návykové látky v silničním provozu jsou velkým problémem i v Evropské unii. V rámci evropského projektu DRUID byl ve 13 zemích celkově 50 000 řidičů odebrán vzorek krve či slin za účelem následné analýzy na přítomnost alkoholu, návykových látek či nebezpečných medikamentů. Výsledek byl tristní. U 3,48 procenta řidičů byla v těle zjištěna přítomnost alkoholu. U 4,02 procenta řidičů byly v těle prokázány zakázané návykové látky či nebezpečné medikamenty, v pětině případů ve vzájemné kombinaci či společně s alkoholem. Celkem tedy 7,5 procenta vyšetřených šoférů mělo v těle látky negativně ovlivňující jejich řidičské schopnosti. Každý 13. řidič představoval zvýšenou hrozbu pro bezpečnost silničního provozu.

Jak je na tom Česká republika?

Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., vyšetřilo vzorky slin 2 039 řidičů, 108 z nich bylo pozitivních. Nacházelo se v nich 83 zakázaných látek a dále pak 55 látek, které sice nejsou zakázány, ale negativně ovlivňují schopnost bezpečně řídit motorová vozidla.

Experti zapojení do projektu DRUID zjistili, jaký je postoj šoférů přistižených se zakázanými látkami v těle. Zpravidla nevěří, že by návykové látky mohly negativně ovlivnit jejich řidičský výkon. Je však rozdíl mezi osobami, u nichž byly prokázány drogy, a naopak jedinci s prokázanou přítomností alkoholu v krvi. Ti první jsou přesvědčeni, že drogy z nich dělají lepší řidiče, po přistižení nepociťují stud, ten přichází zpětně až po případné léčbě závislosti. Naopak druhá skupina uvádí, že alkohol jejich výkon nezhoršuje, pocit studu za jízdu pod vlivem alkoholu však nastupuje ihned, obávají se především odsouzení ze strany přátel.

Alkohol a návykové látky v silničním provozu zabíjejí i v České republice. Ze statistik Policie ČR vyplývá, že v letech 2011-2016 asistovaly u 410 úmrtí následkem nehod, dalších 1 797 osob bylo zraněno těžce.  Dlouhodobě je markantní, že pokud se jedná o alkohol za volantem, zabíjejí především silně podnapilí jedinci.  Ti, kterým byla v krvi naměřena hladina alkoholu vyšší než 1 promile, měli na svědomí 35 usmrcených z celkového počtu 52 obětí nehod s přítomností alkoholu.

zdroj :Tým silniční bezpečnosti

por. Mgr. Markéta Johnová
tisková mluvčí P ČR Mělník
20.2.2019

vytisknout  e-mailem