Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Obranářský speciál

MS kraj - soutěž prověřila psy i psovody 

Pod záštitou ředitele Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje plk. Mgr. Tomáše Kužela se v pátek 13. a v sobotu 14. října konala soutěž Obranářský speciál SKP Ostrava 2017. Organizací čtyřiadvacátého ročníku se opět ujali členové Sportovního klubu policie Ostrava oddíl kynologie v čele s vedoucím závodu mjr. Mgr. Petrem Kozákem, jinak vedoucím oddělení služební kynologie.

K hlavnímu závodu, ve kterém soutěžilo devět týmů (psovod a pes), byl přiřazen ještě Junior cup, určený pro psy mladší tří let, a toho se zúčastnilo celkem šest týmů. Závod byl otevřen také pro civilní psovody.

Páteční závody, dvě kola obran, začaly po setmění. Disciplíny jsou náročné za denního světla, natož v noci, navíc druhá obrana byla tzv. uhýbačka, což znamená, že figurant se snaží vyhnout střetu se psem.

Sobotní dopolední program pokračoval poslušností a posléze „revírem“, při kterém pes samostatně vyhledává a označuje ukryté osoby. Psi pracovali nejprve v objektu a posléze v terénu. V další obranářské disciplíně, pochůzce, měli čtyřnozí soutěží ztíženou situaci. Jen jeden z figurantů, které psovod se psem potkal, zaútočil a pes na něj měl reagovat. Závěr patřil divácky atraktivním obranám, ať již v podobě likvidace výtržnosti s důrazem na správné vyhodnocení situace a eliminace nejnebezpečnějšího „útočníka“, či zadržení v terénu na velkou vzdálenost, což ještě bylo ztíženo překážkou a posléze také střelbu.

S náročnými disciplínami se „popraly“ všechny týmy a za své výkony si ocenění zaslouží jistě všichni, nejen ti, kteří vystoupali na pomyslnou bednu. A jak vlastně vypadalo pořadí?

Na prvním místě se umístil Marek Šifald se psem Hagridem pod Cvilínem (skupina základních kynologických činností Bruntál Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje), na druhém místě skončil Jindřich Šulc s Tonym (skupina základních kynologických činnosti  Znojmo Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje) a bronz si odnesli Lýdie Šnévajsová s Balardem z Granátové zahrady (Vězeňská služba ČR Věznice Mírov).

V Junior Cupu zvítězili Michaela Uchálová s Airbourne Gracious Support, stříbrnou medaili vybojovali Vladimír Maceček s Alexandrem Brovalem (skupina základních kynologických činností Nový Jičín Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje) a třetí příčka patřila Kristýně Mechlové s Čertem (skupina základních kynologických činností Nový Jičín Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje).

Letos poprvé bylo vyhlášeno také nejlepší družstvo, což byly týmy Vězeňské služby Mírov, ve složení Lýdie Šnévajsová s Balardem z Granátové zahrady a Jakub Žáček s Bacardi Ingrando.

Musíme ještě připomenout, že akce měla také charitativní podtext. Návštěvníci měli možnost zakoupit si lístky do tomboly, jejíž výtěžek, což letos činilo 20 859,- Kč, byl věnován na konto Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni. Letos se jednalo už o desátý ročník, který nadaci finančně podpořil.

Nejen vítězům, ale všem týmům, kteří se klání zúčastnila, patří obrovská gratulace. A obrovské poděkování patří organizátorům, kteří pro všechny připravili poutavou a divácky zajímavou soutěž a vše proběhlo bez zádrhelu. Nakonec, i to vzácné podzimní sluníčko svítilo.

por. Mgr. Daniela Vlčková
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
17. 10. 2017

Odkazy do noveho okna

1 obranarsky_special_01

1 obranarsky_special_01 

Detailní náhled

2 obranarsky_special_02

2 obranarsky_special_02 

Detailní náhled

3 obranarsky_special_03

3 obranarsky_special_03 

Detailní náhled

4 obranarsky_special_04

4 obranarsky_special_04 

Detailní náhled

5 obranarsky_special_05

5 obranarsky_special_05 

Detailní náhled

6 obranarsky_special_06

6 obranarsky_special_06 

Detailní náhled

7 obranarsky_special_07

7 obranarsky_special_07 

Detailní náhled

8 obranarsky_special_08

8 obranarsky_special_08 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem