Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Nové povinnosti v dopravě

KRAJ - Od zítra 20. února 2016 začnou platit změny v zákoně o provozu na pozemních komunikacích. 

Zákon řeší zejména otázky provozu samohybných osobních vozítek (typu segway), zadržení osvědčení o registraci vozidla při špatném technickém stavu vozidla, ukládání kaucí, viditelnost chodců na pozemních komunikacích a další dílčí úpravy směřující ke zvýšení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích. Kromě tohoto se novinky týkají změn v dopravně psychologickém vyšetření, profesní způsobilosti řidiče zejména úpravy pravidelného školení, úpravy některých aspektů cyklistické dopravy a dalších.

reflexní předmětyreflexní předměty
V souvislosti s těmito změnami se množí dotazy týkající se hlavně povinnosti používání reflexních prvků při chůzi mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo okraji vozovky tam, kde není veřejné osvětlení. Tyto předměty s retroreflexním materiálem mají být umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu.

Všichni účastníci silničního provozu by si měli uvědomit, že dobrá viditelnost je především důležitá pro naše bezpečí a předcházení rizikovým situacím v dopravě.

Jak být lépe vidět?

  • Používejte reflexní materiály a předměty, které noste připevněné nejlépe na rukávech, u kolen nebo úrovni pasu. Cyklisté si reflexy mohou připevnit také na přilbu nebo kolo.
  • Pořiďte nejen sobě, ale i svým dětem oblečení, batohy, tašky, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.
  • Reflexní prvky můžete použít v podobě nejrůznějších přívěsků, nažehlovacích obrázků, samolepek a samozřejmě i pásků na ruku.

Čím více pestrobarevného oblečení světlé barvy a nošení reflexních prvků, tím lépe jsme v dopravě vidět. I takové maličkosti mohou zachránit život.

19. února 2016
nprap. Jana Drtinová, DiS.
tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem