Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Nezapomínáme

Letos je tomu dvacet let, kdy v novodobé historii Policie ČR zahynul při výkonu služby první policista Pohotovostní motorizované jednotky pražské policie Michal Braniš. 

Příběh s tragickým koncem se odehrál v pražských Nuslích 15. června roku 1997. Tehdy operační důstojník poslal dva mladé, i tak ale zkušené, policisty pohotovostní motorizované jednotky na náměstí Bratří Synků. Tam měl neznámý mladík nabízet šperky k prodeji oznamovateli, který ale nabídku odmítl. V tu chvíli mu mladík začal vyhrožovat zabitím.

Posléze dostali podpraporčíci Michal Braniš a Luboš Kozár, kteří spěchali na místo události, další novou informaci. Z té se dozvěděli, že pachatel nasedl do tramvaje číslo 11 a odjel směr Nuselská. Proto policisté minuli náměstí Bratří Synků a spěchali uvedeným směrem. Ani Michal, ani Lukáš v tu chvíli netušili, že je to jejich poslední společný zákrok.

Před křižovatkou ulic Nuselská, Michelská a U Plynárny se jim tramvaj číslo 11 podařilo dojet a zastavit. Pak chtěli vejít do prvního vozu soupravy a provést zákrok proti zřejmě nebezpečnému pachateli. Museli však respektovat skutečnost, že se uvnitř vozu nachází ještě další cestující. Proto se snažili provést zákrok tak, aby neohrozili nikoho nezúčastněného. Takto ale nepřemýšlel pachatel.

Ten si naopak udělal z cestujících živý štít, a jakmile policisté vstoupili na schody prvních dveří, začal po nich bezhlavě pálit. Oba policisté, byť v tu chvíli již těžce zraněni, okamžitě střelbu opětovali a pachatele zastřelili. Oba pak skončili s vážnými zraněními v nemocnici.

Byť dělali lékaři maximum, Michal svým zraněním po měsíci v nemocnici podlehl, Lukášovo léčení a následná rekonvalescence trvaly celý jeden rok.

Michal Braniš byl posléze in memoriam povýšen do hodnosti podporučíka.

Pražští policisté mají tuto událost vrytou velice hluboko v paměti a na Michalovu a Lukášovu statečnost a oběť nezapomínají. Každým rokem se patnáctého června schází na místě události v Nuselské ulici, kde má Michal umístěnu pamětní desku. To ale není vše, čím si péjáci tuto událost připomínají.

Na Michalovu počest pořádají policisté z Ďáblic, kde má Odbor pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy své sídlo, každoroční „Memoriál podporučíka Michala Braniše“.

Jedná se o fotbalový turnaj, kterého se účastní jak celky různých krajských policejních ředitelství Policie ČR, tak i týmy policistů ze Slovenska. Turnajové klání je každým rokem zahájeno důstojným pietním aktem k uctění Michalovi památky. Ten se vždy uskuteční v prostorách Odboru pohotovostní motorizované jednotky, kde Michalovi jeho kolegové nedlouho po tragédii umístili památník, aby byl Michal už na vždy součástí tohoto útvaru.

A bylo tomu tak i letos, kdy si připomínáme dvacáté výročí této tragédie. V pozdní odpoledne třináctého září provedli pražští péjáci důstojnou vzpomínku na Michala Barniše, kolegu ve zbrani, parťáka a kamaráda, tentokrát pod záštitou policejního prezidenta generál majora Tomáše Tuhého.

Pietního aktu se zúčastnili čelní představitelé pražské policie a pohotovostní motorizované jednotky. Přítomni uctění Michalovi památky byli i současní příslušníci pohotovostní motorizované jednotky, pro které je Michalův příběh hlubokým odkazem. Ceremoniálu se zúčastnili i hráči všech celků účastnících se následného fotbalového turnaje.

por. Mgr. Tomáš Hulan 13. 9. 2017

Odkazy do noveho okna

1 čestná jednotak pražské policie

1 čestná jednotak pražské policie 

Detailní náhled

2 čestná jednotka pražské policie 1

2 čestná jednotka pražské policie 1 

Detailní náhled

3 Hudaba hradní stráže a Policie ČR

3 Hudaba hradní stráže a Policie ČR 

Detailní náhled

4 kladení věnců

4 kladení věnců 

Detailní náhled

5 památník ppor. Michala Braniše

5 památník ppor. Michala Braniše 

Detailní náhled

6 pocta slovenských kolegů

6 pocta slovenských kolegů 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem