Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Nemá ani automobil, ani peníze

OLOMOUCKO - Pozor na nákupy přes internet. 

Ve druhé polovině března letošního roku nabízela prostřednictvím jednoho z internetových portálů neznámá osoba k prodeji ojeté vozidlo Hyundai Santa Fe za částku 102 000 korun. Na tuto nabídku zareagoval 39letý muž z Olomoucka. Na základě proběhlé komunikace pak zaslal prodávající osobě v několika částkách, na různé účty v cizině, celkem 298 400 korun. Mělo se jednat o platbu přepravní společnosti, dále o tzv. vratnou kauci a také o údajnou daň za převoz vozidla. Zájemce tyto částky uhradil, některé, bohužel i dvakrát, neboť přepravní společnost ho kontaktovala s tím, že nedošlo ke zkompletování jeho plateb a peníze mu vrací zpět s tím, že je musí uhradit znovu. Poté mu mělo být vozidlo přepravní společností dodáno. Zájemce tak učinil, nicméně později zjistil, že mu žádné peníze vráceny nebyly.  Do dnešního dne mu žádné vozidlo dodáno nebylo, žádné peníze, které uhradil, mu vráceny nebyly a prodávající osoba s ním přestala komunikovat. Vzhledem k tomu, že muž pojal podezření, že by se mohlo jednat o podvod, vše oznámil na policii. Policisté v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na pět let.

V souvislosti s nákupem na internetových sítích připomínáme několik základních pravidel bezpečnějšího nákupu:

  • Při nákupu zboží prostřednictvím e-shopu si ověřte, zda je prodejcem dané značky, jaké jsou možnosti servisu a reklamace.
  • Využijte telefonického kontaktu pro zjištění doplňujících informací.
  • Ověřte si recenze na obchodníky, prověřte si veškeré Vám známé údaje o prodejci – jméno a příjmení, existenci provozovatele, jeho sídlo, IČ, sídlo firmy a pobočky, zda má a kde výdejní místo, obor činnosti. Ověřte si telefonní čísla, bankovní účty, e-mailové adresy.
  • Na internetových aukcích nevěřte nízkým cenám značkového zboží, často jde o plagiát, snížení rizika přispěje platba při osobním převzetí zboží.
  • Potencionálně nejvyšší riziko představují e-bazary. Eliminujte platbu předem na účet prodávajícího. Provádějte jí jen výjimečně a u skutečně ověřených obchodníků.
  • Zjistěte si co nejvíce informací o původu, pravosti a stavu nabízené věci. 
  • Pozor na účty vedené v zahraničí a komunikaci prostřednictvím zahraničních emailů.

por. Mgr. Irena Urbánková

10. dubna 2019

vytisknout  e-mailem