Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Muži podvedli více než stovku lidí

JIHLAVSKO: Obvinění muži nabízeli telefony, které po zaplacení zálohy nedodali 

Jihlavští kriminalisté objasnili rozsáhlý případ podvodu, jehož obětí se stala více než stovka lidí z různých míst České republiky. Dva muži prostřednictvím internetu nabízeli ke koupi mobilní telefony, které ale po zaplacení zálohy zájemcům nedodali. Podvedené lidi připravili o více než 300 tisíc korun. Kriminalisté zahájili trestní stíhání dvou mužů ve věku jednadvacet a třiadvacet let, oba jsou recidivisté, kteří se obdobné trestné činnosti dopouštěli i v minulosti a v současné době jsou oba ve věznici, kde si odpykávají trest odnětí svobody.

Za spáchanou různorodou trestnou činnost byli oba muži odsouzeni v roce 2015, kdy od soudu odešli s podmíněnými tresty odnětí svobody, jeden z mužů se zkušební dobou na čtyři a druhý na pět let. I přesto, že byli ve zkušební době podmíněného odsouzení, dopouštěli se ale další trestné činnosti, kterou na začátku loňského roku rozkrývali kriminalisté oddělení hospodářské kriminality. Oba mladí muži byli v té době obviněni z přečinu podvodu, při kterém způsobili poškozeným škodu za více než 250 tisíc korun. Nabízeli totiž k prodeji mobilní telefony, které ale ve skutečnosti zájemcům neměli v úmyslu ani po zaplacení dodat. Netrvalo tedy dlouho a oba opět stanuli před soudem. Na konci loňského roku jim už soud za spáchané podvody vyměřil tresty nepodmíněné, staršímu z nich byl uložen trest odnětí svobody na dva roky a druhý byl potrestán dvou a půl letým trestem odnětí svobody.  

Vzhledem k tomu, že v té době vzniklo podezření, že mohli muži podvést ještě jiné lidi, prováděli kriminalisté i nadále šetření a prověřovali, zda se odsouzení muži nedopustili ještě další hospodářské trestné činnosti a podvedených není více. Kriminalisté opět zahájili prověřování, vyhledávali na základě vlastního šetření další poškozené, shromažďovali nově přijatá oznámení od podvedených lidí, prováděli výslechy osob, vyžádali si a vyhodnocovali množství písemností z finančních institucí a shromažďovali důkazy.

Důsledné a precizní prověřování kriminalisty přivedlo k desítkám dalších podvedených napříč celou Českou republikou, jejichž počet skončil na čísle 106. Policejní komisař zahájil trestní stíhání mužů ve věku jednadvacet a třiadvacet let, oba jsou z Jihlavska. „Oba muži jsou obviněni ze spáchání zločinu podvodu,“ řekl npor. Mgr. Miloš Dáňa, vedoucí oddělení hospodářské kriminality. Celková škoda nyní již přesáhla částku 560 tisíc, jedná se tak o značnou škodu a tím i přísnější postih pro pachatele. 

Oba muži jsou obviněni z toho, že z různých míst v České republice, zejména z Jihlavska, na internetovém portálu zveřejňovali a nabízeli k prodeji zejména mobilní telefony různých barev a výrobních čísel. Ve skutečnosti ale nabízené telefony nevlastnili a zájemcům je neměli v úmyslu dodat. Jejich cílem bylo kupující podvést a získat tak pro sebe finanční prospěch. V několika případech nabízeli za stejným účelem ke koupi Xboxy. Při prodeji muži vystupovali pod různými identitami, s poškozenými komunikovali prostřednictvím různých emailových adres a měnili bankovní účty, kam jim poškození zasílali finanční částky jako zálohy na koupi vybraného mobilního telefonu. Po zaplacení zálohy ale kupující mobilní telefon neobdrželi, prodávající s nimi přestali komunikovat a podvodně získané peníze použili pro svoji potřebu. Oba muži jsou nyní obviněni z toho, že v období od března roku 2015 do první poloviny loňského roku podvedli celkem 106 lidí z nejrůznějších míst České republiky, kteří jim jako zálohu zaslali na účty většinou několikatisícové částky. Celkově si takto obvinění muži přišli na více než 300 tisíc korun.

Případ kriminalisté v současné době dále vyšetřují.

Za zločin podvodu lze uložit trest odnětí svobody až na osm let.

por. Bc. Jana Kroutilová, komisař

4. října 2017   

vytisknout  e-mailem