Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihomoravský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihomoravského kraje

Motorkáři jsou po zimě zpět na silnicích

Desatero pro bezpečný návrat 

Zima skončila a s jarem se na silnicie vrací i motorkáři. Proto policisté připravili pro vyznavače jedné stopy desatero pro bezpečný návrat.

1. TECHNICKÝ STAV: Kontrola motorky před jízdou by měla být samozřejmostí. Nezapomeň na kontrolu: brzdových destiček a kapaliny, dezén pneumatik a jejich tlak, funkčnosti světel (hlavně brzdových), případně napnutí řetězu (u motorek, které ho mají).

2. NEPODCEŇ VYBAVENÍ: Speciální motocyklové oblečení a výstroj zmírní případné následky při nehodě. Na přilbě NEŠETŘI! (kraťasy, rifle, tričko a pantofle na motocykl NEPATŘÍ!!!). Reflexní doplňky mohou zvýšit viditelnost až na 200 m! Pravidlo vidět a být viděn neplatí jen pro chodce a cyklisty, ale i pro motorkáře.

3. RYCHLOST: Nepřiměřená rychlost následky jakékoli jezdecké chyby nemilosrdně násobí. VYJEZDI SE  -  NEJEZDI NADORAZ!

4. ZATÁČKY: Při projíždění zatáček se špatným výhledem je potřeba předvídat nebezpečí (zaparkovaný náklaďák, nerovnost vozovky, štěrk, olejová skvrna, spadané listí, dilatační spáry….).

5. KONCENTRACE:  Důležitou roli hraje psychika.  Starosti odvádějí od soustředění. Nesedejte na motorku rozzuřený nebo jinak "rozhozený". Jezdi s čistou hlavou.  Alkohol nebo omamné látky na motorku nepatří!

6. PŘEDVÍDAVOST: JE VELMI DŮLEŽITÁ!!!.  Číst situaci na silnici v každém okamžiku je pro bezpečnou jízdu nezbytné! Pozor na slepé úhly zpětných zrcátek u vozidel.

7. PŘIZPŮSPBIT JÍZDU POČASÍ A STAVU VOZOVKY:  Déšť pro řidiče na motorce může mít fatální následky. Brzdná dráha je delší, s možností smyku popř. pádu, jízdní vlastnosti jsou podstatně jiné.

8. SITUACE: Při jízdě je třeba dávat pozor na nečekané události (DĚTI, PŘECHODY), motocykl má delší brzdnou dráhu než vozidlo. Auto na vedlejší silnici nemusí odhadnout vaši rychlost a na poslední chvíli se rozhodne rozjet.

9. KASKADÉRSKÉ KOUSKY:  Na silnici v žádném případě nepatří.

10. Nezapomínej i na ZABEZPEČENÍ MOTOCYKLU proti krádeži (zámky na kotouče, článkové řetězy či lana, speciální zámky, elektronické zabezpečení).

SŤASTNĚ NAJETÉ KILOMETRY PŘEJÍ POLICISTÉ!

nprap. Petra Hrůzová

vytisknout  e-mailem