Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Kontrola kamionů a autobusů

MS kraj - na řidiče nákladních automobilů a autobusů se zaměřili moravskoslezští policisté 

Na důkladnou kontrolu autobusů a užitkových vozidel, převážně nákladních automobilů a kamionů,  se v  uplynulém týdnu v rámci celorepublikové akce zaměřili policisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Na vytipovaných stanovištích kontrolovali dodržování povinností pro silniční osobní dopravu spojenou s přepravou osob, dodržování povinností pro silniční nákladní dopravu spojenou s přepravou nebezpečných věcí. Zaměřili se také na technický stav vozidel, dodržování přestávek a dob odpočinků, zkrátka, na to, zda řidiči dodržují obecně platná ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Během trvání akce policisté zkontrolovali 530 vozidel, z toho 418 nákladních automobilů a 15 autobusů. V rámci sledované skupiny policisté zjistili přestupky pouze u řidičů nákladních vozidel (69). Nejčastějšími porušeními zákona v těchto případech byl nevyhovující technický stav (45 nákladních vozidel), poté následovalo porušení tzv, sociálních předpisů (např. nesprávné použití tachografu, nedodržení doby odpočinku, neoprávněná manipulace s paměťovou kartou, a dal.). Těchto pochybení se dopustilo 25 řidičů. Nedostatky v dokumentech řidiče, vozidla nebo dopravce policisté zjistili u 10 řidičů nákladních vozidel. Čtyři nákladní vozidla měla nesprávně zajištěný náklad a tři byla přetížena. Porušení Směrnice Evropského parlamentu a Rady, tzv. ADR a AETR během této kontrolní akce zjistili v devíti případech. Třinácti zahraničním dopravcům, u kterých policisté pojali podezření, že by se mohli vyhýbat správnímu řízení, uložili kauce v celkové výši 313 000,- Kč.

Celkové výsledky akce

Včetně výše uvedených porušení zákona policisté zjistili 166 přestupků, z nichž 137 vyřešili na místě uložením blokových pokut v celkové výši 133 000,- Kč a 29 oznámili odborům dopravy příslušných úřadů. Kromě nevyhovujícího technického stavu vozidla, který byl zjištěn pouze u nákladních vozidel (45), bylo v celkových výsledcích dalším nejčastějším přestupkem porušení povolené rychlosti (22 řidičů, z toho 2 řidiči nákladních vozidel). Čtyři řidiči sedli za volant po požití alkoholu. Jelikož u jednoho z nich se nadýchaná hodnota vyšplhala nad 1 promile, policisté s ním zahájili trestní řízení pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dalšího závažného pochybení, kterého se řidiči dopustili, bylo nepoužití bezpečnostních pásů (11 osob, z toho 1 osoba v nákladním vozidle). Pět vozidel nebylo opatřeno dálniční známkou.

Závěrem

Vzhledem ke každodenní situaci na našich silnicích a dálnicích je zřejmé, že bezpečnostní akce podobného charakteru mají svůj význam a jsou více než potřebné. Řidiči, a to nejen profesionální, se musí připravit na skutečnost, že v podobných bezpečnostních akcích budou moravskoslezští policisté pokračovat po celý rok. Jejich smyslem je řidičům a uživatelům vozidel připomínat povinnosti vyplývající ze zákona o provozu na pozemních komunikacích, a tím v co nejvyšší možné míře snižovat rizika vzniku dopravních nehod a jejich následků.

 

por. Mgr. Daniela Vlčková

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje

22. 2. 2016

vytisknout  e-mailem