Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Fotbalové utkání v Opavě…

Ms kraj - 18. března 2017 v Opavě realizovala moravskoslezská policie rozsáhlé bezpečnostní opatření 

1 01.jpgV souvislosti s  konaným fotbalovým utkáním dne 18. března 2017 v Opavě realizovala moravskoslezská policie rozsáhlé bezpečnostní opatření. Zápas byl hodnocen jako rizikový.

Fanoušci obou týmů se vzájemně napadali, házeli cestou i u stadionu různé předměty, užili pyrotechniky, útočili na policisty. Někteří fanoušci byli maskováni. Opakovaně se příznivci jednoho týmu pokusili dostat na stadion. Protiprávního jednání se fanoušci dopouštěli již před samotným utkáním i po jeho skončení. K incidentům mezi fanoušky docházelo u stadionu i cestou ze stadionu. Policisté omezili na osobní svobodě na pět desítek osob, podezřelých z protiprávního jednání jak přestupkového charakteru, tak jednání trestního. Mezi zajištěnými či zadrženými byli fanoušci obou sportovních týmů. Do Opavy dorazili i polští fanoušci, opět příznivci obou klubů. Co se týče trestního jednání, jsou reálné trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a násilí proti úřední osobě. Při atacích byli zraněni čtyři policisté (zranění jsou charakterizována jako lehká), zraněn byl i služební kůň. Poškozena byla též služební vozidla. Několikrát byli ke zraněným fanouškům povoláváni záchranáři.

Policisté následně realizovali obligatorní úkony nutné k zadokumentování jednotlivých skutků. Po provedených úkonech byly zajištěné i zadržené osoby propuštěny. Sdělení podezření si vyslechli dva fanoušci, v dotčených trestních věcech je vedeno zkrácené přípravné řízení. Další fanoušci jsou podezřelí z trestných činů násilí proti úřední osobě. 

Převážně se jednalo o přestupková jednání zajištěných osob, nicméně policisty teď čeká pověstná „mravenčí“ práce. Nyní prověřují i okolnosti dalších trestných činů a před sebou mají analýzy stovek hodin zajištěných záznamů a zjištění identity konkrétních jedinců, kteří v Opavě nerespektovali zákon.

Veřejný pořádek v ulicích Opavy zajištovali i po skončení zápasu (tedy večer i v noci) policisté. Někteří fanoušci zamířili po fotbalovém utkání do restaurací.

Kolem 22.45 hodin dne 18. 3. 2017 před restaurací v Opavě napadl (kopem) policistu speciální pořádkové jednotky 38letý muž. Podezřelý rovněž kopal do služebního vozu. Muž byl policisty zpacifikován za užití donucovacích prostředků. Policista byl ošetřen, doba léčení není dosud specifikována. K objasnění okolností věci zahájili opavští policisté úkony trestního řízení pro trestný čin násilí proti úřední osobě. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na čtyři léta.

Cizinec (oblečen do žlutého trička, dle dosud zjištěných informací zřejmě fanoušek spřízněného polského klubu opavského týmu) se měl pohybovat (vrávorat) po železniční trati nad ránem 19. 3. 2017 na Opavsku. Při střetu s vlakem utrpěl 41letý muž smrtelná zranění. V době konaných úkonů byla doprava na trati zastavena. Okolnosti události i nadále prověřují opavští kriminalisté.

Zopakovat lze, že k zajištění veřejného pořádku byly nasazeny speciální pořádkové jednotky několika krajských ředitelství, policisté pořádkové i dopravní služby, policisté služby kriminální policie a vyšetřování i policisté antikonfliktního týmu, kynologové se psy, situaci monitoroval vrtulník. Nasazeny byly řádově čtyři stovky policistů.

                                                                                   mjr. Mgr. Gabriela Holčáková
                                                               vedoucí OTP  |   19. 3. 2017

vytisknout  e-mailem