Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Je důležité vidět, ale důležitější je, být viděn

PLZEŇSKÝ KRAJ – Policisté připomínají chodcům, aby nezapomínali používat reflexní prvky za snížené viditelnosti. 

     S nástupem podzimu se znatelně zkracuje den a přichází období snížené viditelnosti.  Zejména v ranních a podvečerních hodinách navíc špatnou viditelnost často umocní mlha a déšť, které jsou pro toto roční období charakteristické. Policisté proto připomínají zejména chodcům, kteří jsou jednou z nejrizikovějších skupin účastníků silničního provozu, zejména s ohledem na jejich zranitelnost při možných dopravních nehodách, aby nezapomínali používat reflexní prvky a dbali na svoji bezpečnost.
     Přesto, že zákon ukládá používat vhodné reflexní prvky v případě, kdy se chodec pohybuje za snížené viditelnosti po neosvětlené komunikaci, policisté doporučují, aby chodci reflexní prvky používali s ohledem na svoji maximální bezpečnost i v obci pokud se pohybují v místech, která jsou hůře osvětlená nebo vůbec. Reflexní prvek, který má chodec umístěný na viditelném místě, totiž řidič zaregistruje až na 200 metrů, což je dostatečná vzdálenost pro včasnou reakci řidiče na chodce. V porovnání s chodcem, který se pohybuje v tmavém oblečení, je to o více než desetinásobně delší úsek, protože chodce v tmavém oblečení řidič zaregistruje na pouhých 18 metrů.  Tato vzdálenost je velmi krátká na bezpečnou reakci řidiče a v případě, že je silnice kluzká, mokrá nebo dokonce namrzlá, brzdná dráha vozidla se prodlužuje. Řidiče mohou navíc oslnit světla protijedoucího vozidla a v takových případech pak motorista nemůže zcela adekvátně reagovat na pohybujícího se chodce a při vzniklých rizikových situacích nedokáže zabránit případnému střetu.
     Policisté proto doporučují, aby chodci, nepodceňovali reflexní prvky, dbali zákona, který jim stanoví, za jakých okolností mají reflexní prvky používat, ale zejména měli na mysli svoji bezpečnost. Reflexní prvky, aby měli umístěné nejlépe na koncích rukávů ale i na nohou a nebáli se je kombinovat. Rodičům policisté doporučují, aby svým dětem pořídili školní aktovky, ale i oblečení s reflexními prvky, protože těmito minimálními preventivními kroky zvýší bezpečnost svých dětí a zajistí, že budou v silničním provozu dobře vidět. 

por. Bc. Dagmar Jiroušková
27. 9. 2017

vytisknout  e-mailem