Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Houbaři

PARDUBICKÝ KRAJ - Víte, co obnáší takové pátrání po ztraceném houbaři? 

Houbařská sezóna je v plném proudu, alespoň zde ve východních Čechách, a i policisté to při práci pocítili. Téměř denně se pátrá po houbaři, který se ztratí v lese. Většinou se jedná o starší občany, kteří si s sebou do lesa nevezmou ani mobilní telefon, aby ho náhodou neztratili nebo nezašpinili. Proto bychom rádi opět dali občanům několik dobrých rad, co dělat, než jdete do lesa nebo pokud se tam ztratíte. Informace nalezte v tomto odkaze.

Zrovna včera pátrali chrudimští policisté po dvou houbařích. O půl páté to bylo po 42leté ženě u obce Zbožnov na Skutečsku a o hodinu později oznámila paní, že hledá svého 82letého manžela v okolí Seče. V obou případech pohřešovaní vyšli v jiných obcích, než kde bydleli a vstřícní občané je autem dovezli téměř do míst jejich bydliště. Ani jeden z pohřešovaných neměl u sebe mobilní telefon. Oznámením pohřešování na linku 158 samozřejmě policisté začali činit veškeré kroky k nalezení obou houbařů.

Občané si možná leckdy ani neuvědomují, jaký se u policie roztočí kolotoč, když je zahájena pátrací akce. Což zde nepíšeme proto, aby se občané báli zavolat na linku 158, ale proto, aby měli alespoň představu, co taková pátrací akce obnáší. Po občanech policie chce alespoň to, když jdou do lesa,aby u sebe měli plně nabitý mobilní telefon. Každé pátrací akci musí velet odpovědný policejní důstojník. Na místo události operační důstojník vyšle všechny dostupné policejní hlídky, včetně psovodů. Zároveň vyrozumí ostatní složky IZS, případně místní samosprávu či dobrovolné hasiče. Automaticky operační důstojník vyrozumí policejní letku s tím, že operační důstojník letecké služby uvede, zda jsou příznivé či nepříznivé klimatické podmínky pro vzlétnutí vrtulníku. V blízkosti místa pohřešování se zřídí improvizované velící stanoviště, které čítá vozidla vybavená moderními technologiemi, jako jsou termovize, mapové podklady nebo GPS trackery. Velící důstojník na místě rozhodne o tom, jakým stylem či metodou pátrání se terén bude prohledávat. Vliv na realizaci pátrání má samozřejmě i denní doba či povětrnostní podmínky, kterým se pátrání musí přizpůsobit… To je velice v krátkosti ukázka toho, co každé pátrání obnáší. Proto opětovně žádáme občany, aby dodržovali zásady, které jim policisté radí a neztěžovali tím tak své včasné nalezení.

27. září 2017
por. Ing. Markéta JANOVSKÁ
tisková mluvčí policie Pardubického kraje

vytisknout  e-mailem