Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Falešnou zlatou horečku ukončil rozsudek

Městský soud v Praze v červnu tohoto roku poslal pravomocným rozsudkem do výkonu trestu odnětí svobody pět osob za výrobu a následný prodej padělaných slitků ze žlutého kovu. Případem se zabývali od roku 2015 kriminalisté ÚOKFK (nyní Národní centrály proti organizovanému zločinu), pracovně zařazeni v týmu Daňová Kobra. 

Případ s krycím názvem WOLFRAM si vyžádal intenzivní zapojení týmu kriminalistů na několik měsíců. Operativně pátrací činností v zájmovém prostředí detektivové zjistili, že neznámé osoby nabízejí k prodeji či k zástavě slitky ze žlutého kovu, které jsou opatřeny ochrannou známkou renomované švýcarské společnosti, sériovým číslem a „certifikátem původu“. Slitky měly podobu zlatých cihliček a prodejci tvrdili, že se jedná o zlatý kov o ryzosti 24 karátů a váze 250 g, jenž se běžně prodává za 250 tisíc korun. Jednalo se o velice zdařilé napodobeniny vytvořené ze zlatého pouzdra a výplně z wolframových tyčinek.

Podvedení noví majitelé cihliček ze žlutého kovu, zlákání představou dobrého výdělku (jednotlivý slitek odkoupili za 170 až 200 tisíc korun), neměli šanci rozeznat padělek, neboť byl velice zdařilý. Škodu kriminalisté vyčíslili na více než jeden milion korun.

Městský soud v Praze potrestal čtyři muže a jednu ženu (ve věku od 33 do 42 let) za zločin podvodu a přečin porušování práv k ochranné známce nepodmíněnými tresty odnětí svobody od 2 do 4 let a dále propadnutím majetku.

Více informací k případu (včetně fotografií) naleznete ZDE.
 

plk. Mgr. Jaroslav Ibehej
NCOZ SKPV
17. srpna 2017

vytisknout  e-mailem