Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Dva fanoušky čeká správní řízení

KRAJ VYSOČINA: Fotbalové utkání se obešlo bez výtržností 

Dva fanoušci používali pyrotechniku, čeká je správní řízení

V souvislosti se včerejším fotbalovým utkáním 8. kola HET ligy mezi mužstvy FC Vysočina Jihlava a FC Baník Ostrava nemuseli policisté Krajské ředitelství policie kraje Vysočina řešit žádné mimořádné události. Včerejší zápas v Jihlavě byl na základě předchozích zkušeností s fotbalovými fanoušky Baníku Ostrava vyhodnocen jako rizikový, neboť se předpokládalo, že na utkání do Jihlavy přicestují také někteří radikální fanoušci, kteří se mohou při samotném utkání a po jeho skončení dopouštět výtržností a jiného protiprávního jednání. Zápasu se zúčastnilo podle informací pořadatelů celkem 3448 fanoušků z toho 450 fanoušků hostujícího Baníku Ostrava. Mezi nimi byli také cizí státní příslušníci - příznivci ostravského klubu ze Slovenska a Polska. Doprovod fanoušků Baníku Ostrava do Jihlavy zajišťovali policisté ze speciálních pořádkových jednotek Ostrava a Brno, kteří dohlíželi, aby se fanoušci po cestě do Jihlavy nedopouštěli protiprávního jednání.

Ještě před začátkem utkání byl krátce před třináctou hodinou zajištěn jeden baníkovský fanoušek, který do Jihlavy cestoval vlakem. Jednatřicetiletý muž byl v silně podnapilém stavu, znečišťoval ve vlaku kupé a na výzvu průvodčího odmítal na hlavním vlakovém nádraží v Jihlavě vlak opustit. Na místo bylo vyslána policejní hlídka. Výzvě policistů, aby vlak opustil a zanechal protiprávního jednání,  muž sice vyhověl, ale nebyl schopen chůze, a tak hrozil jeho pád na koleje. Vzhledem k tomu, že svým jednáním ohrožoval svůj vlastní život a zdraví, a proto ho policisté zajistili a převezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

V průběhu utkání ve zcela zaplněném sektoru hostí používali fanoušci zábavní pyrotechniku. Na základě důkladného vyhodnocení kamerových záběrů byly ustanoveny podezřelé osoby a po skončení utkání policisté zjistili jejich totožnost. Jednalo se o dva muže ve veku dvaadvacet a dvacet let. Oba muži jsou podezřelí ze spáchání přestupku na úseku požární ochrany, neboť v sektoru hostí manipulovali s otevřeným ohněm, a to zapálením pyrotechniky, ačkoli je místo řádně označeno příslušnou tabulí o zákazu používání otevřeného ohně. Policisté přestupek zadokumentovali a předají jej do správního řízení věcně příslušnému správnímu orgánu, kterým je v tomto případě Hasičský záchranný sbor kraje Vysočina.

Po skončení utkání bylo prioritou policistů dohlížet na bezproblémový odchod a odjezd fanoušků od stadionu a za míst, kde měli zaparkované dopravní prostředky. Policisté proto monitorovali situaci na odchodových trasách fanoušků, aby se fanoušci nedopouštěli narušování veřejného pořádku a aby mezi nimi nedocházelo ke konfliktům a plynule přešli k zaparkovaným dopravním prostředkům a poté odjeli z města zpět domů.

V průběhu bezpečnostního opatření policisté řešili dva přestupky v dopravě – jeden řidič porušil zákazovou značku a projížděl přes Masarykovo náměstí v Jihlavě. Přestupek policisté vyřešili na místě v příkazním řízení uložením pokuty. Dalšího řidiče policisté přistihli na ulici Kpt. Jaroše v Jihlavě za volantem pod vlivem alkoholu. Dechová zkouška vykázala 0,4 promile alkoholu. Přestupek policisté zadokumentovali a předají jej k řešení do správního řízení příslušnému správnímu orgánu.

Do policejního opatření byl nasazen adekvátní počet policistů. Kromě pořádkové jednotky a hlídek pořádkové policie se zapojily hlídky dopravní policie. Do policejního opatření byli nasazení také policisté kriminální policie, členové antikonfliktního týmu a policejní kynologové se služebními psy. Včerejšího bezpečnostního opatření se zúčastnili také strážníci Městské policie Jihlava.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí

25. září 2017 

vytisknout  e-mailem