Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
hl. m. Praha název

Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Čtyři roky žil pod identitou svého příbuzného

Před spravedlností se několik let schovával za identitu svého příbuzného, který dlouhodobě žije v zahraničí.  

Vše začalo v roce 2014, kdy se kriminalisté z osmého oddělení druhého pražského obvodu začali zabývat pátráním po muži, na něhož byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody za loupež a jiné majetkové trestné činy. Hledaný muž výkon trestu dobrovolně nenastoupil a navíc to vypadalo, jako by se po něm doslova slehla zem. I přesto, že se kriminalisté „pátrači“ zpočátku neměli čeho chytit, získávali postupem času dílčí poznatky, které je začátkem března letošního roku dovedly do Plzně ke konkrétnímu muži, kterého zadrželi. Kriminalisty už v té době navíc nepřekvapilo, když jim tento muž při zadržení předložil občanský průkaz s jiným jménem.

Již v průběhu pátrání totiž zjistili, že se hledaný muž zřejmě prokazuje občanským průkazem s údaji jiné osoby, přesněji s údaji svého blízkého příbuzného. Ty si prý obstaral „klasickou“ cestou na úřadě již v roce 2012, tedy necelé dva roky předtím, než se po něm začal shánět soud. Tamním pracovníkům uvedl, že všechny své dosavadní doklady ztratil, a ti mu proto vystavili nový občanský průkaz, ovšem již s údaji jeho příbuzného, které úředníkům uvedl. S čistým trestním rejstříkem se tak nechal zaměstnat jako pracovník bezpečnostní agentury. Ke svému zaměstnání i osobní potřebě ovšem potřeboval jezdit autem, a tak postupem času pod touto identitou úspěšně absolvoval zkoušky v autoškole. Na základě toho mu byl na cizí jméno vydán i řidičský průkaz.

Čtyřicetiletý muž je v současné době podezřelý z přestupku proti pořádku ve státní správě, za což by mu ve správním řízení hrozila až desetitisícová pokuta. Navíc vzhledem k tomu, že úmyslně nenastoupil výkon trestu, je podezřelý také z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Pokud se ovšem prokáže, že by muž doklady se jménem svého příbuzného zneužil k jakémukoli protiprávnímu jednání, není vyloučeno ani pozdější trestní stíhání za další trestný čin. Po výslechu a všech úkonech vedoucích k jednoznačnému ztotožnění muž putoval přímo do věznice, kde si nyní odpykává tříletý trest odnětí svobody.

Kriminalisté v této souvislosti budou také zjišťovat, za jakých okolností došlo k vydání občanského průkazu a zda-li nedošlo k pochybení úředníků.

por. Bc. Iveta Martínková – 26. 3. 2016

Odkazy do noveho okna

doklady s cizími údaji

doklady s cizími údaji 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem