Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Boural pod vlivem alkoholu

KUTNOHORSKO – Při nehodě nebyl naštěstí nikdo vážně zraněn a ke střetu s jiným vozidlem nedošlo. 

V pátek 8. února 2019 kolem 19 hodiny řídil v katastru obce Církvice, po silnici číslo III/03321, ve směru od obce Kutná Hora - Karlov k obci Církvice sedmapadesátiletý muž vozidlo značky Kia Rio. Při projíždění levotočivé zatáčky nepřizpůsobil řidič rychlost jízdy dopravně technickému provedení komunikace a uvedl vozidlo do bočního smyku. Vlivem smyku se pak vozidlo stalo neovladatelné a přejelo přes levý jízdní pruh a sjelo vlevo mimo komunikaci do travnatého silničního příkopu. Zde pak narazilo pravou boční částí do kmene vzrostlého listnatého stromu. Vlivem nárazu se dále vozidlo přetočilo kolem osy a levou boční částí narazilo do svahu silničního příkopu. Ke střetu s jiným účastníkem silničního provozu nedošlo. Po dopravní nehodě byl řidič z místa převezen vozidlem RZS na vyšetření do okolní nemocnice. Technická závada, jako příčina dopravní nehody, nebyla na místě ohledáním zjištěna ani uplatněna. Úklid komunikace zajistila posádka HZS Kutná Hora.

U řidiče bylo na místě nehody hlídkou kutnohorských policistů provedeno odborné měření ke zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, pomocí přístroje Dräger. Měření bylo pozitivní. Naměřená hodnota činila 1,94 promile alkoholu v dechu. Řidič uvedl, že před jízdou požil alkoholické nápoje, s naměřenými hodnotami souhlasil a lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu nepožadoval. Řidiči byl na místě zadržen řidičský průkaz a bylo mu zakázáno další řízení motorových vozidel. Případ je v šetření dopravních policistů.

Alkohol za volant nepatří!!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

por. Mgr. Vendulka Marečková
tisková mluvčí
P ČR Kutná Hora
11. února 2019

vytisknout  e-mailem