Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Bezcitní telefonující žádají po seniorech peníze

HRADECKO – Vydávají se za příbuzné a požadují statisícové částky. 

Hned několik seniorů se stalo v uplynulých dnech na Hradecku terčem volajících, kteří po nich požadovali nemalé finanční částky. Volající se vydávali za jejich příbuzné s tím, že používali k vylákání stotisícových částek velmi podobné scénáře.

V jednom z případů neznámý volající prosil seniorku o dvě stě tisíc korun, že se nachází ve finanční tísni a peníze ji druhý den vrátí, přičemž se představil jako její příbuzný. Hovor začal zcela nevinně obecnými dotazy a zájmem. Lstí se mu podařilo zjistit jméno jejího příbuzného, za něhož se později vydával a který po ní peníze začal posléze požadovat. Ženě se však celý telefonický hovor zdál nevěrohodný a událost policii oznámila. V tomto případě se neznámý pachatel dopustil přečinu podvodu ukončeného ve stadiu pokusu.

V dalším případě volal jiné ženě muž, u něhož se domnívala, že jde o jejího pravnuka. Ten požadoval po seniorce finanční obnos nebo zlato s tím, že jí sdělil, že si peníze vyzvedne někdo jiný. Muž začal po seniorce vyzvídat i adresu, na které by bylo možné si požadované věci vyzvednout, i v tomto případě se však zdála seniorce situace podivná a došlo k oznámení.

Podobné scénáře měly i další čerstvé případy uplynulých dní, přičemž účel vylákání finančních částek byl obdobný. Pachatelé se nezdráhají použít různých lstí k tomu, aby si získali důvěru bezbranných seniorů co nejdříve.

Výše popsané podvodné pokusy nejsou bohužel v rámci Královéhradeckého kraje ojedinělou záležitostí, jen v roce 2018 policisté řešili přibližně dvě desítky obdobných případů s tím, že jedna poškozená dokonce pachatelům předala finanční hotovost dosahující výše bezmála 400 000 Kč. Kriminalisté, kteří se případy zabývají, upozorňují na několik společných rysů, kterými se kauzy vyznačují. Za zmínku stojí především jména poškozených – v drtivé většině se jedná o ženy s archaicky znějícími jmény (Anežka, Věra, Anna, Libuše apod.). Pachatelé si své oběti vybírají právě na základě jejich jmen, protože si jsou vědomi, že každá doba má své módní trendy a osoby narozené ve 20., 30. či 40. letech, tj. velmi zranitelné a potenciální oběti, mají křestní jména specifická pro tuto dobu.

Základní preventivní rady zní:

- Pokud Vám z neznámého čísla volá osoba vystupující jako Váš vnuk či rodinný příslušník a Vy si nejste jisti, že byste ho po hlase poznali, tak se zeptejte na jeho jméno – rozhodně se nenechte odbýt odpovědí „ale babi, to jsem já, ten nejstarší“.

- Vyžadujte osobní kontakt – pokud po Vás bude někdo v telefonickém hovoru chtít peníze a navrhne, abyste je předali kamarádovi či kamarádce, tak odmítněte a poproste svého rodinného příslušníka, aby se pro ně stavil osobně.

- Ověřujte – volá Vám rodinný příslušník z cizího čísla a chce po Vás peníze? Po skončení hovoru mu zavolejte na jeho skutečné číslo, které máte uložené v telefonu a ověřte si, že jste skutečně hovořili s ním.

Více informací, včetně uvedení dalších metod podvodníků, naleznete v následujících článcích.

http://www.policie.cz/clanek/kralovehradecky-kraj-zpravodajstvi-podvodne-jednani-na-seniorech.aspx
http://www.policie.cz/clanek/pokus-o-vylakani-financnich-prostredku.aspx
http://www.policie.cz/clanek/vnuk-okradl-babicku-o-statisice.aspx
http://www.policie.cz/clanek/podvodnici-vylakali-ze-seniorky-penize.aspx

kpt. PhDr. Ondřej Moravčík
7.8.2018; 12:40 hod.

vytisknout  e-mailem